Průvodce / Okuribito (100%)

Jednoznačně jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl v poslední době. Samozřejmě nejsem objektivní, protože mám rád jak japonskou literaturu, tak jejich filmy,… ale tento film je, myslím, výjimečný.

Konečně jsem viděl film, ve kterém se hlavní postavy chovají uvěřitelně, stávají se jim uvěřitelné věci. Zažívají uvěřitelný příběh. Nereagují nesmyslně, bezdůvodně a nerealisticky. Takže to je jedno veliké plus.

Druhé velké plus filmu je jeho hudební a zvuková stránka. Myslím si, že postsynchrony a sladění s hudbou a zvuky na pozadí muselo zabrat režisérovi spoustu času. A vyplatilo se tedy velice. Málokdy se mi stává, abych si u sledování filmu všiml, jak se mi moc líbí sladění atmosféry s hudbou/zvuky. Zde se mi to stalo minimálně třikrát. Hlavní hudební motiv je zážitek. Dokonce uvažuji o tom, sehnat si soundtrack.

Nemyslím si, že bych se měl moc rozepisovat o ději samotného filmu. Příběh není až tak zásadně složitý, tak bych asi nerad kazil dobrý pocit těm, co se rozhodnou film shlédnout. Ohromně doporučuji!

Upozornění: Film není úplně romantický, není v něm žádná akční scéna a je spíše melancholický. Tak jenom abyste se trefili do nálady. 🙂

Tři dny ke svobodě / The next three days (70%)


Russell Crow hraje hlavní roli v tomto krimi/thrilleru, kdy se v podstatě děj celého filmu dá popsat jednou větou… Manželka spořádaného vysokoškolského učitele je obviněna a odsouzena za vraždu (kterou nespáchala) na doživotí a její manžel naplánuje její útěk z vězení a následný útěk za hranice.

To je vlastně celý námět filmu! Nic nového ani objevného se od tohoto filmu nedá čekat. Ovšem proto nebyl film natočen, aby nám předkládal nějaké náměty k zamyšlení. Docela se mi námět i provedení líbilo, jenom mi to nepřišlo úplně reálné. Vlastně celý film je fajn, dokud nezačne Russell svůj plán realizovat. V tom okamžiku potřebovali scénáristé a režisér trochu více diváka vtáhnout do děje, tak se přidalo několik honiček autem, běhání, výměna šatů,…

Navíc se asi nechce divákům, kteří by měli obdobný nápad, předkládat nic realistického, ani realizovatelného, takže je to vlastně asi i záměrně přitažené za vlasy. Obecně ale film doporučuji jako oddechovku místo sobotního standardního průměrného filmu v televizi. Tohle je mírný nadprůměr. Přiznám se ale, že já bych se na to už podruhé dívat nemusel. Právě proto, že děj se dá popsat v jedné větě. 🙂