Kirino Nacuo: Zrůda (70%)Kirino Nacuo: Grotesque (70%)

Kniha je zvláštní. Japonská literatura je zvláštní. 🙂 Asi tak by se to dalo shrnout do jedné věty… Pokud bych to měl rozepsat – tak nejde o detektivní román v pravém slova smyslu. Jde o příběh tří hlavních postav, které se motaly nebo byly v souvislosti s vraždou a buď oběť znaly, nebo s ní byly nějak spjaté.

Román je napsán čtivě, přesto zvláštně – já moc nemám rád knížky, které jsou napsané stylem, jako kdyby je někdo vyprávěl a vypravěč se občas obrací na čtenáře a reaguje na jeho neexistující komentáře nebo otázky. Tady jsem to nějak akceptoval – je to jenom literární forma, až tak zásadně neovlivňuje obsah.

Obsah knihy byl vcelku fajn, líbilo se mi, že vlastně ani jedna z těch hlavních postav není a nebyla nijak zásadně kladná – ale v průběhu knihy pochopíme důvody, proč se postavy chovaly tak jak se chovaly, případně proč vyrostly v takovou osobu – co bylo tím důvodem. A že těch pokřivených a divných osob v Japonsku je…

Možná trochu procenta dolů za vypravěčský styl, možná za rozvláčnost příběhu a méně akce. Plus za vykreslení postav a jejich vícerozměrnost.

P.D.James: Zahalte jí tvář (60%)P.D.James: Cover her face (60%)

Kniha je typickou detektivkou, jak jsem koneckonců očekával. Líbilo se mi, jak byly jednotlivé postavy popsány, jak jejich vnitřní úvahy autorka vysvětlila a jak ovlivňovaly jejich jednání. Postavy byly uvěřitelné, chovaly se tak, jak bych mohl věřit, že by se mohly chovat, kdyby se ta vražda skutečně stala. Představivost autorky je obrovská a líbilo se mi, že ani jedna z postav nejednala podle šablony. Ani jedna z postav nebyla ani černá, ani bílá. Každý měl něco co chtěl skrýva, něco, o čem přemýšlel a o něčem se rozhodoval.
Hezky napsáno.

Možná, kdyby se mi líbily detektivky, dal bych vyšší hodnocení, ale pro mne, kdo detektivky nemiluje jenom tak samotné, to bylo tak-tak. Hezká detektivka, ale jinak nic.

Pokud máte rádi detektivky, nebo je dokonce milujete, přidejte si dvacet až třicet procent.The book is typical criminal novel I have expected. I liked the way, how the characters were described, how their inner thoughts were presented and how they have influenced their behavior. The characters were believable, they behaved as it actually might have happened. Imagination of the author is great and I liked that neither of the characters was in a sort of stereotype. None of the characters was either white or black. Each have something to hide, something to think about and something to decide. Its nicely written.

Maybe, if I liked criminal novels, I would give higher, but for me, the person who does not like criminal novels per se, it was so-so good. Nice criminal novel, but otherwise nothing there.

If you like or even love criminal novels, add twenty or thirty percent.

Jo Nesbo: Spasitel (80%)Jo Nesbo: Savior (80%)

Další román Jo Nesba jsem otevíral, přiznám se, s velmi negativním očekáváním. A byl jsem překvapen. Musím říct, že to nakonec nebylo tak špatné.

Možná mi to přišlo dobré, protože knížka samotná není nijak zvlášť dlouhá, tentokrát má zajímavé postavy, vcelku i uvěřitelné. Tedy abych to upřesnil – asi do tří čtvrtin knihy bych řekl, že se všichni chovají uvěřitelně.

Závěr knihy a závěrečné odhalení mi přišlo… Překombinované. Nemohl jsem si pomoci, ale řekl bych, že i málo uvěřitelné. Nemyslím si, že by lidi dokázali tak racionálně uvažovat o tom, že nechají někoho zavraždit, zejména pokud jim byl tak blízký (to se opravdu nemuseli mít rádi, ale…). A jenom proto, aby to tak nějak vypadalo… Mno, závěr mě zklamal.

Ale celkově můžu říct, že jde zatím asi o nejlepší knížku, co jsem od tohoto autora četl. Opravdu mne to dokázalo vtáhnout do děje, hlavní hrdina tentokrát tolik nechlastá a dokonce se i zdá, že je schopen inteligentních úvah.

Vedlejší zápletka, co se zatím táhne v celé sérii, odhalení jakéhosi tajného bratrstva vyvolených, kteří mají tendenci být alternativní, „vyšší“ spravedlností mě v této knížce vcelku zklamala – moc jsme se toho nedozvěděli a motivace těch lidí mi přišla vcelku pochopitelná. Uvidím, kam to autor hodlá celé směřovat.

Harry Hole, co nechlastá, by mohl být sympatický… Uvidíme.The next novel of Jo Nesbo, The Savior, I have opened with reservations and negative expectations. And I was surprised. I have to admit it was not so bad in the end.

Maybe one of the positive things was that the book itself was not so long, have interesting characters, which were believable. To precise – I would say that everyone acts normally in the first three quarters of the book.

The ending and the finale I found… Overcombined. I could not help it, but I would even say not much believable. I do not believe that people are able to think so rationally about murdering someone. Especially when it was their close relative (they really did not have to like each other, but…). And just because they needed it looked like… Well I have been disappointed.

It was one of the best books I read, written by this author. I was drawed into the story, the main character does not drink so much and he even behaves intelligently.

The side story, common for the last three books of this series, about the hidden brotherhood of chosen ones, which wanted to create an alternative, „higher“ justice was disappointing – we did not learn much and the motivation of those people seemed to be understandable. I shall see, what author plans to do with this later on.

Harry Hole, which does not drink, may be sympathetic… We shall see.

Jo Nesbo: Pentagram (55%)Jo Nesbo: The devils star (55%)

Tak jsem se zase vrátil k Harrymu Holeovi, ještě mu dám asi tak tři šance. 🙂

Můj neoblíbený hlavní hrdina, alkoholik Harry Hole vyšetřuje tentokrát vraždy zdánlivě mezi sebou nesouvisející, postupně se ukáže, že spolu vraždy souvisejí… A nakonec je odhalen vrah… Jak… napínavé. 🙂

Kdyby kniha neobsahovala vedlejší zápletku, kdy Harry Hole konečně odhalí, kdo u policie je tím Princem, co způsobil smrt jeho kolegyně a stál i za dalšími vraždami, tak bych to snad ani nebyl schopen dočíst. Upřímně řečeno, právě to nejzajímavější na celé knížce je mimo hlavní dějovou linii. Nebo teda mně to tak připadá.

Možná se mnou jiní čtenáři, milovníci detektivek, nesouhlasí. Netuším. Knihu jsem dočetl, to považuju za ohromný úspěch. Jinak teda kniha končí relativně optimisticky. Možná by mohl autor u této knihy sérii skončit a už nic dalšího nenapsat? Mně by to udělalo velkou radost.I came back to Harry Hole and will give him two or three chances before I leave this series. 🙂

My disliked main character, alcoholic detective Harry Hole is investigating murders, which at the first glance look as they do not have anything in common, but then the pattern is found, then the murder is found… How… thrilling. 🙂

If the book did not contain the second story behind the main story,.. where Harry Hole finally finds out, who is the Prince, who caused the death of his colleague and was behind several other murders…, I would not be able to finish this book.Honestly, the most interesting parts in this book are out of the main story line. Or I believe so.

Maybe the other readers, the crime novels readers, do not agree with me. I have no idea. I have finished this book, which I consider to be a major success. The book has a nice optimistic ending. Maybe the author could finish the series here and never write anything anymore? I would be happy just by that.

Nacuo Kirino: Out (90%)Nacuo Kirino: Out (90%)

Zase detektivka… 🙂

Tentokrát ale z jiného soudku. Pro mne neznámá autorka, japonská spisovatelka Nacuo Kirino napsala knížku, která získala vcelku pozitivní recenze, tak jsem se rozhodl zkusit něco jiného – z jiného soudku. Z Japonska, ze země, kterou jsem bohužel nikdy nenavštívil, jejíž knížky a filmy miluju…

Knížka je velice, velice čtivá. A na evropské poměry velice, velice brutální. Nejde ani tak o litry krve, nebo spousty mrtvých – těch tam tolik není. Ale jde o to, jak jsou vraždy a vůbec všechno okolo popsány…

Je to až příliš naturalistické… a realistické. Uvěřitelné a myslím, že občas i pěkně hnusné. Ale dočetl jsem to se zatajeným dechem. Zajímalo mne, jak to celé dopadne. Zajímalo mne, jak to všechno bude… Knížka je napsaná trochu zvláštně v tom, že jsem si jako čtenář nebyl úplně stoprocentně jistý, kdo je vlastně hlavní postava. Ano, do značné míry jsem to věděl, ale protože vedlejší postavy byly také v některých kapitolách psány v ich-formě, tak jsem si tím stoprocentně jistý nebyl – až do konce celé knihy.

A konec je… Jak je japonským zvykem, překvapivý, nejednoznačný a nekončí zatčením, nebo smrtí, nebo jasnou tečkou. Na konci zůstávají tři tečky, taková pachuť, zvláštní pocit, divný pocit. Je to prostě zvláštní kniha.

Hodnocení není objektivní, zcela jistě je ovlivněno tím, jak mám rád japonskou literaturu, ostatní by si asi měli odečíst takových třicet procent. Přes brutalitu knihy ji v podstatě mohu doporučit.

Jo Nesbo: Nemesis (60%)Jo Nesbo: Nemesis (60%)

Další kniha ze série o notorickém alkoholikovi Harrym Holeovi. Samotná vražda a její vyšetřování mi na celé knížce připadala jako to nejméně zajímavé. Mnohem zajímavější mi přišlo to, jak práce u policie, alkoholismus a lidi, které kolem té práce potkává, mávají se životem hlavního hrdiny.

Vcelku se mi na autorovi líbí, že hlavní postava za svoje přešlapy, kterých mimochodem nedělá zrovna málo, dostává napřesdržku.

Samotné vyšetřování? Nevím, přišlo mi to překombinované. Přišlo mi, že ty dvě vyšetřovačky, které řešili souběžně,… nemusely mít tak zrovna komplikovaná vysvětlení. Nepřijde mi, že by bylo až tak úplně reálné, aby lidi uvažovali v takových kombinacích, aby byli schopni tak perfektně plánovat, vymýšlet a realizovat svůj plán. Líbilo se mi sice vysvětlení, jakou měli ti pachatelé motivaci k těm činům,… ale nějak to nebylo ono.

Asi chápu, že napsat knížku o tom, že postavu A zabila postava B, z těchto a těchto důvodů a kriminalisté to jednoduše odhalí a vyšetří asi není úplně stoprocentně zajímavá pro široké publikum – ale připadá mi to mnohem realističtější a uvěřitelnější. Takže – opět se opakuji – krimi asi nebude můj šálek kávy.

Je to just over-too-complicated.Another book from the series about the alcoholic detective Harry Hole. The crime itself and its investigation was for me the least interesting in this book. I found much more interesting the story about the main character, how its police work, his alcoholism, and people he meets influence his life.

I like author approach, that the main character is quite punished by his fate for his missteps (which he makes quite often).

The investigation itself?  I found it overcombined. I think that in both investigations, were too complicated explanations. I do not think it might be realistic that people are able to prepare such level of details in their crimes in advance, then plan it, and then implement it. I liked the explanation of the motivation of the offenders,… but somehow it was not exactly it.

Maybe I can understand, that to write a book about a character A, who killed character B, because of this motives, the detectives find them out, find the character A and put him/her to prison is probably not interesting for the wide spectrum of the readers – but it is much more „believable“ and realistic for me. Maybe I repeat myself – it looks the criminal novels will not be my preferred type of books.

This book was just over-too-complicated.

Jo Nesbo: Červenka nese smrt (75%)Jo Nesbo: The readbreast (75%)

Další knížka ze série Jo Nesba, vlastně teda druhá ze série, kterou jsem přečetl, fakticky a chronologicky by měla být třetí. Druhá (měla by se jmenovat „Švábi“) asi právě vyšla v papírové podobě v ČR…

Hlavní hrdina Harry Hole, policista, kriminalista a alkoholik tentokrát vyšetřuje vraždy spojené s neonacismem v Norsku. Souběžně je v knížce vyprávěna historie z druhé světové války, příběhy několika frontových vojáků, kteří válčili za nacismus – a jeden z nich je tím vrahem. Inu, jak je vidět, tak se v posledních letech severské státy snaží vehementně vyrovnávat se svou historií, která zjevně v mnoha směrech byla kolaborující s nacistickým Německem.

Nemůžu tyto snahy nějak zásadně kritizovat, nic proti tomu nemám, ale asi jak se na mě sešly v poslední době zrovna dvě knížky s podobným tématem, tak… prostě nevím. Je to jiným stylem napsaná knížka, než od Larssonové, Nesbo píše jinak. Je to trochu hůř čtivé, ale lepší po stránce gramatické i stylistické. Aspoň mně to tak přijde. Anebo je lepší překladatelka.

Knížka je napsaná velmi dobře, dobře se to čte, je to napínavé,… Ale doprčic práce, pořád se nemůžu nějak s hlavní postavou smířit. Pořád mi něčím vadí. Nesedí mi… Takže ačkoliv jsem knížku přečetl vcelku s chutí, nijak mne to zásadně nezasáhlo, ani neobohatilo, ani nějak nemám a nebudu mít chuť si ji někdy v budoucnu přečíst znova. Takže vlastně ani nevím, jaké hodnocení dát. Padesát procent by možná bylo málo – a milovníci detektivek by mne asi ukamenovali, ale sto procent je moc, to zase prostě dát nemůžu. Je to jenom detektivka, s nesympatickou hlavní postavou… Tak je to někde mezi…The next book from the Jo Nesbo, series, the second I read, but chronologically it should be the third from the series. The second (should have a name „Cockroaches“) is probably now printed out in the Czech republic…

The main character Harry Hole, the policeman, detective and alcoholic now investigates the murders connected somehow with neo-nacism in Norway. In the same book there is a story of some soldiers in the Second world war, who did fight for nacis, from Norway – and one of them is the murderer. Well, as I see it, lately the Northern countries try somehow deal with their past, which seems to be based on those two books I read lately, quite collaborating with nazi Germany.

I can not criticize this effort, I have nothing against it, but probably as I have read lately two books with similar idea, well… I just do not know. This book is different from Larsson, Nesbo writes differently. I have had a bit difficulty to read this, but I have had a feeling it is even better from the grammar and stylistic point of view. It was my feeling. Or the translation was better.

The book itself is written very good, I liked to read it, it is thrilling,… But I do not like the main character. I simply put do not like him. So even I have liked it, I was not touched, I was not anyhow feeling richer, and I believe I will not want to open this book again in the future. So I do not know how many percents should I give. Fifty would be probably not enough, and one hundred is definitely too much, I simply cannot give so much. It is just a criminal novel with main character I do not like… So I gave just something in between…

Jo Nesbo: Netopýří muž (55%)Jo Nesbo: The bat (55%)

Knížku netopýří muž jsem se rozhodl si přečíst, protože by měla být úvodní knihou celé série, kde ústřední postavou je detektiv Harry Hole. Po úspěchu Larssona se začaly masivně vydávat a propagovat severské detektivky a mezi těmi nejvíce inzerovanými byl určitě Jo Nesbo. Tedy alespoň já si to tak pamatuju, určitě jsem viděl spousty reklam na tuto knihu v Praze v městské dopravě, v metru, v Domu knihy…

Tak jsem si samozřejmě koupil pár knížek ze série a když jsem se teď konečně odhodlal je začít číst, tak jsem zjistil, že to vlastně nejsou první knížky ze série! A že dokonce druhá kniha z celé série, Švábi, nebyla ještě vůbec v ČR vydána.

Tak a teď k samotné knížce. Knížka je to napínavá, dobře se mi četla – a to nejsem apriori fanoušek detektivek, jednu dobu jsem byl docela přesvědčený, že detektivky číst nebudu… Ale člověk by měl občas zkusit i něco jiného, tak zkouším, jestli mě to osloví…

A zatím teda můžu říct, jo, jako čte se to slušně. Ale v prvním díle je hlavní hrdina ožrala a principiálně se mi nelíbil, nesympatizoval jsem s hlavním hrdinou. A to teda asi není úplně dobře. A nebo jsem už holt postiženej tím kvantem hrdinské literatury ze sci-fi a fantasy a holt už nepříliš kladné hrdiny nemusím… Ale vždyť to není pravda!! Miluju přece knížky jako „Sama čepel“… a tam snad není kladný hrdina ani jeden! Ale jsou to postavy, které jsou vám sympatické z toho či onoho důvodu.

Harry Hole je jenom nesympatický ožrala, co má štěstí a zůstalo mu v hlavě živých pár mozkových buněk. Aspoň teda tak to na mě působilo.

Nad padesát procent se to dostalo jenom kvůli tomu, že samotný děj je vcelku napínavý – a zajímalo mě až do konce, jak to dopadne. Ne kvůli Harrymu – ten asi těžko umře, když o něm už bylo napsáno x dalších knížek – ale prostě mě zajímalo, jestli toho vraha chytí dřív,… a nebo ne.

Takže – další (tj. třetí) knížku hodlám přečíst co nejdřív,… rozhodnout se. Ale mám pocit, že se ze mě fanoušek Harry Holea nestane. Spíš to budou knihy – přečtu, odložím, časem prodám do antikvariátu…The book named The bat I read because it should be the starting book of the whole series, where the main character is the criminalist Harry Hole. After the big success of Larsson, lots of criminal fiction were printed in the Czech republic and probably the one with the most advertisements was Jo Nesbo. At least I remember I saw many advertisements for his booke in Prague public transportation, in metro,…

Because I was vulnerable to the advertisement, I have bought some books from this series and now when I have decided it is time to read them, I found out, these are not the first books of the series! And even the second book from the series, the cockroaches, was not even translated to Czech yet.

Now the review of the book. I liked the book as such – it was thrilling – and I am not the criminal fiction books fan, I was even for some time convinced I will never read this literature… But you should always try something new, so I am trying whether I will like it or not…

Yes, I can say I liked it. But in this first book the main character is an alcoholic, and I did not like him at all. And that is not good for me. Maybe I have a sort of stigma, maybe I have been changed by the amount of heroic fantasy and sci-fi and I do not like the not positive heroes… But it is not the truth!! I love books like „The blade itself“… and there was a single positive character! But there are characters which you can „like“ because of one reason or another.

Harry Hole is just not unattractive alcoholic, who is lucky and still with some brain cells left. I could not help myself, but it was my impression.

I gave over fifty percent because of the story itself – I liked the story, it was thrilling to the end and I was interested, what will be the ending. Not because of Harry – he could probably hardly die, when there exist five or more books with him, but I was just interested, whether he will catch the murderer before he… does something, or not.

So – I will read the next (third) book as soon as I can,… and make decision. But I have the feeling, I will not be a Harry Hole fan. I suppose these books will be something like – read, leave, and then sell…

Assa Larsson: Než pomine tvůj hněv (90%)Assa Larsson: Until Thy Wrath be Past (90%)

Knížka Assy Larssonové je pro mě už čtvrtou z této série, kdy hlavní hrdinkou je Rebecka Martinssonová. Nejprve jsem přečetl třetí díl, ten se mi líbil moc. Pak jsem postupně dočetl první a druhý díl, přičemž první je vcelku fajn, ale druhý nic moc… Tak jsem si říkal, že tento čtvrtý díl rozhodne, jestli vůbec mám zůstat u téhle série nebo to tak říkajíc zabalit. A můžu říct, že se mi tato knížka docela dost líbila!

Možná můžu říct, že se mi to líbilo skoro stejně, jako třetí díl celé série. Samozřejmě, kniha nemá jenom samé kladné stránky. Upřímně řečeno se mi až tak moc nelíbilo to prokládání vzpomínek na druhou světovou válku, které objasnilo motivaci postav,… ale na druhou stránku právě bez těchto informací by byla asi knížka poloviční. Sice by se to asi dalo odbýt jenom nějakým krátkým vysvětlením důvodu proč, ale to by asi ničemu nepomohlo.

To, že se to nelíbilo mně, neznamená, že to objektivně do knížky nepatřilo. Patřilo.

Druhý trochu rušivý moment je, že se autorka tak jako ve třetím díle drží trochu nadpřirozena. Všichni víme, že existují spousty věcí, které neumíme vysvětlit jedině logicky, takže beru to, že se prokurátorce mohlo o zavražděné zdát dřív, než ji viděla na vlastní oči. Proč ne. Co mě trochu rušilo bylo to, že „duch“ té zavraždené jakoby poloaktivně zasahuje do děje knížky. Neříkám, kdyby to bylo vyprávěno z pohledu ducha, tak jak to tady taky je – to by bylo asi mnohem jednodušší ke zkousnutí, ale minimálně ve dvou případech tam duch aktivně zasáhl. A nebo to tak autorka podala. A mně osobně se to moc nelíbilo. Opět ale platí – proti gustu….

Suma sumárum je to velmi čtivá knížka, napsaná napínavě, kapitoly na sebe navazují moc pěkně, vysvětlují, objasňují a nakonec ten závěr je vcelku opět napínavý. Takže můžu docela dost doporučit.Assa Larsson book is the fourth book from the series where the main character is Rebecka Martinsson. I have read the third book of the series as the first (by mistake) and I liked it very much. Then I have read the first and second book of this series. I liked the first, but the second is not as good. I told myself that this fourth book will decide, whether I will stay with this author, or be done with the series. And I have to say I liked this book pretty much!

Maybe I could even say I liked it almost as much as the third book of the series (the best so far). Of course this book has also some bad parts in it. I did not like too much the memories of some characters to the Second world war. It explained the motives of the characters, and without these information the book would not be such. Maybe the author could have shortened it by some explanations why, but probably it would not help the book itself. But still, I did not enjoy these parts.

The fact I personally did not like those, does not mean they are supposed to be part of this book. Yes, they were needed.

The second thing I did not like is the similar thing to the third book – a supernatural things happen. We all know there are some things we could not explain only by simple logic. Therefore I accept the fact that the main character could have had a dream about the murdered before she saw her for the first time. It was ok. But I did not like the ghost of the murdered was sort of able to actively change things and the story. I would not mind the story to be told by the ghost, as it is, in some parts – it would not be a problem. But at least in two cases the ghost have done something. Or I understood it in such way. And I did not like it. Yes, again, it is only my subjective opinion….

To summarize, the book is very good, it is exciting, the chapters are bound to each other, they explain a lot, I liked it and I liked the ending of the book, which was more like a thriller than a criminal novel. I can recommend this book.

Assa Larsson: Prolitá krev (65%)Assa Larsson: The Blood Spilt (65%)

Jde o druhý román detektivní série s jednou z hlavních postav, Rebeckou Martinssonovou. Knihu jsem přečetl relativně velmi rychle, nejde o nijak zásadně rozsáhlou detektivku, jen je v Čechách asi vydána na kvalitním papíře, protože tak trochu klame tělem… Námětem knihy je opět vražda kněze, obdobně jako v prvním díle, jenom tentokrát kde o kněze-ženu. Námět jako takový mne nezaujal skoro vůbec a kniha mi připadala dějem vcelku podprůměrná. Co ji dokázalo udržet nad obvyklým průměrem je styl, jakým je napsaná – prostě mi autorka maximálně vyhovuje.

Líbí se mi, jak strukturuje děj, jak předkládá čtenáři informace, které neměl předtím k disposici, jak dávkuje napětí/dobrodružství a že dokáže překvapit. Prostě podle mého názoru má skvělý styl. To je někdy vcelku problém – alespoň u některých knížek, které čtu je jednoznačně zajímavý nápad, obsah – ale mnohdy to autor neumí dobře podat (v žánru sci-fi / fantasy). Tady, u této knihy, jednoznačně vyniká styl nad obsahem.

Zatím, po přečtení třech knih, můžu říct, že absolutně nejlepší byl třetí díl. Slabší byl první díl a jednoznačně nejslabší díl druhý. 🙂 Kdybych četl autorku od prvního dílu, patrně už bych si třetí díl nikdy nekoupil…This book is a second book in the series with one of the main characters, Rebecka Martinsson. I was able to read the book quite fast, its not a long novel, its just printed in the Czech republic on a higher-quality paper so it pretends to be big… The story is about a murder of a priest, similarly as in the first volume, but in this case it is a priest-woman. The story itself was not very interesting and as a whole I consider the story to be below average. What puts this book above average is the author’s style – I like this style very much.

I like how she structures the story, hos she presents new, previously unknown, information to the reader, how she increases the tension/adventure and that she is able to surprise me. I really believe that Mrs. Larsson has a great style. I believe that this is quite a problem for some books I have read, when great story/idea is told in a really bad way (in sci-fi / fantasy). Here, this book tells poor story in a great style.

So far, after reading the first three books I have to say that the best was the third volume. Little worse was the first and so far definitely the worst was the second volume. 🙂 If I read this author series from the first volume, I doubt I would buy the third book, after reading this second book…