Petra Kvitová a spousta lidí, co závidí

Dost se bavím v posledních dnech, co socialistický poslanec vyjel na naši úspěšnou tenistku, která by dle jeho slov měla pozbýt občanství. Tak samozřejmě, tenhle názor je opravdu nesmyslným. To už bych býval musel dvakrát pozbýt občanství, jednou za rok trvalého bydliště v Polsku, podruhé bych složitě dokazoval, že trávím víc než půl roku v ČR, když jsem pracoval v Itálii – asi by se mi to podařilo, protože jsem byl českým daňovým rezidentem, ale nebylo by to jednoduché. Takže už tu první část bych považoval za zhovadilou.

Na druhou stranu rozvířil téma, které mi připadá zajímavější a které jsem nevěděl, tj. že P.Kvitová své příjmy daní v Monaku, kde je nulová daň z příjmu = hlavně příjmy z marketingu. Příjem za vyhrané turnaje se daní v zemi, kde se turnaj konal a předpokládám, že to je standardem, tudíž tam by stejně ČR utřela nos. Spíše jde o příjmy za marketingové chování, tj. propagaci oblečení, míčků, bot, raket, slunečních brýlí, kosmetiky, slunečních krémů a bůhví čeho ještě. Inu, tam se přiznám, že jsem opravdu nevěděl, že neodvádí v ČR ani korunu. Možná je fakt, že by sem tam něco do rozpočtu pustit mohla, ale divíte se jí, že se chová ekonomicky? Možná by to udělala, kdyby u nás byla daň z příjmu kolem desíti procent, nebo méně.

Spíše by mi mnohem zábavnější přišlo, kdyby se ti rádoby investigativní novináři pokusili zjistit, jestli a kde si platí zdravotní pojištění… To by mi přišlo jako mnohem zajímavější téma, než diskuse o danění marketingových příjmů, které sice také budou milionové, ale stále bych je považoval za nepodstatné = ale hlavně to, že u nás nedaní je jen známkou toho, že se chová ekonomicky. Možná ne úplně morálně (vzdělání, školy, atd. měla z rozpočtu ČR ale nic moc zpět nevrací), ale ekonomicky ano.

Nestíhám, nestačímNot enough time

Je to velmi těžké, udržet si vnitřní sílu na to, psát pravidelně… J
Nemyslel jsem si, že až tak moc, ale je to fakt. Žiju v koloběhu ráno vstát, snídaně, rychle přečíst zprávy, cesta do práce, práce, oběd, práce, cesta domů, hrát si s dcerkou, večeře, kouknout na nějaký seriál nebo něco zajímavého, spánek… A znovu.

Mezi to se mi daří nacpat čtení knížek, čtení článků na internetu na zpravodajských serverech (protože na zprávy se v televizi nedíváme), čtení blogů… A do toho se snažím trošku udržovat kontakty, kamarády, rád bych občas zahrál nějakou hru,… a najednou zjišťuju, že den nemá bohužel víc jak 24 hodin. A já, bohužel, potřebuju spát aspoň osm hodin denně, jinak jsem totálně nepoužitelný.

Kde jsou ty časy studií na vysoké škole, kdy měl člověk tolik volného času? Nic, dávám si vnitřní závazek, že se zase pokusím s tím něco udělat… Uvidíme, jak dlouho to vydrží. 

Italské službyItalian services

Nepřestává mne fascinovat, jakým způsobem fungují služby v Itálii. Je pravda, že bych měl z práce být zvyklý na to, že pokud je schůzka svolána řekněme na desátou hodinu, tak se obvykle začíná v půl jedenácté a pokud má schůzka trvat hodinu, obvykle se nekončí dříve, než po dvou hodinách.

Obdobné je to u služeb/opravářů. Vždy, když má opravář přijít v šest, přijde obvykle o půl osmé večer. A pohoda. Samozřejmě že dá vědět, ale nenapíše, že to drobné zdržení bude na hodinu a půl. A také – není možné s tímto pravidlem počítat na sto procent, on totiž opravdu (výjimečně) může přijít v šest hodin pět minut.

Cena služeb – to je stránka sama pro sebe – vemte si cenu, kterou platíte za obdobnou službu v Praze a pak si ji vynásobte dvěma. Někdy třema. Na druhou stranu se neodvažuji hodnotit kvalitu odvedené práce – ta mi přijde lepší, než v ČR. Dělá se pomalu, ale je fakt, že se věci neodfláknou…

Tak nevím. Ale přiznám se, že mi spíš vyhovuje ten český způsob – že když se řekne mezi druhou a třetí, tak se přijde mezi druhou a třetí. Je ale fakt, že si pamatuju, že byly situace v ČR, kdy jsem nadával na nějaké služby jako špaček. Tak asi obecně se dá říct, že člověk není nikdy spokojený…I am constantly fascinated by the way how the services are provided in Italy. Its true that I should be used to the fact (from my work experience) that if a meeting is supposed to start for example at 10AM, its typically not started before 10:30. And if the meeting is supposed to last one hour, it typically does not take less then two hours.

There are similarities with the repairmen/services. Almost everytime, when the repairmen is supposed to come at 6PM, he comes at 7:30PM. Without even saying he is sorry. He lets you know via SMS he will be late, as he is delayed, but he forgets to mention it will be hour and a half. And of course you cannot take this as granted, because sometimes in exceptional cases he can come at 6:05PM.

The prices of the services are extreme, I believe. Take the price you pay for the same service in Prague and multiply it by two, three. On the other side I cannot say anything against the service quality – it seems to be substantially better than in the CR. The things are done very slowly, but they are not done badly…

Well I do not know. I admit I prefer the Czech approach – if you agree that the repairmen will come between 2 and 3PM, then he arrives in this time slot. But I have to say there were situations when I have been swearing like hell in the Czech republic. The summary is – I am probably never satisfied…

Problémy s internetemInternet problems

Tak od pátku máme další problém v domácnosti – poté, co jsme překonali v jednom týdnu kotel a jeho smrt, pračku a její smrt, tak mi odumírá internet. A to velmi zvláštním způsobem. Download rychlost spadla někam k 70kB/s, což je asi tak deset procent normálního stavu, nicméně upload se drží na slušném průměru kolem 400kB/s.

Přiblblé rady místního internet providera jsem poslechl všechny, včetně výměny modemu – i když jsem o tom měl dost pochybností – a samozřejmě to nepomohlo. Nicméně – tady v Itálii je nutné poslechnout všechna doporučení a projít si nejprve i ty slepé uličky, abychom se konečně někam dostali – technik bude muset zvednout zadek a kouknout, kde co kdo zmastil v nastavení u providera. Nevěřím tomu, že by to bylo způsobeno náhlým připojením několika desítek uživatelů – pak by mi internet fungoval alespoň nějak ve večerních hodinách – ta rychlost kolem 70-80kbps je ale relativně stabilní, stejně jako rychlost uploadu. Podle mého laického hodnocení někdo něco zmastil v nastavení u mého IP.

Achjo – jak by bylo jednodušší tohle řešit v ČR… Tam jsem dokonce zažil řešení online, po telefonu. Ale to bylo v zaostalé východní Evropě. Tady jsem na západě, tak budu čekat.Since Friday we have just a new problem in our flat – just after surviving the change of the boiler and the death of washing machine, internet is dying now. And the issue is quite peculiar. Download speed is now around 70kbps, which is approximately ten percent of the standard status, but the upload keeps at quite normal average 400kbps.

I have followed all the stupid advices of the local internet provider, including the change of the modem – although I have doubted it could be the cause – and of course it did not help. Well – it is necessary to follow all the recommendations, to go through all the dead ends, to get somewhere here in Italy – some technician will need to move his butt and have a look, who and where was f…d up at the provider. I do not believe this could be caused by sudden connection of several dozens of users – even in such case the internet should work at least during night – but the speed around 70-80kbps is relatively stable, as well as the upload speed. I believe, as a non-expert, that someone on the provider side have made a mistake at the setting for my IP.

Well – how much easier it would be to solve this in the Czech republic… I have already had similar issue and it was solved online, over the phone. But this happened in the non-developed eastern Europe. Here I am in the western Europe so I will wait.