Middle Earth: Shadow of Mordor, PC (100%)

Tahle počítačová hra, skákačka a sekačka není jenom jednoduchou a prostou hrou skákacího typu Assassin creed bez příběhu, to fakt ne. Obsahuje v sobě prvky arkády a možná, částečně RPG. Asi bych to neoznačil za RPG hru, protože v podstatě máte sice možnost naprosto bez rozmyslu sekat stovky orků, ale to nikam nevede. Neplníte úkoly kde byste se mohli rozhodnout, jak je splníte – to taky ne. Spíš máte na výběr – plnit úkoly a hru dokončit, nebo neplnit a jen tak běhat po světě.

Middle Earth: Shadow of Mordor

Assassin creed to taky úplně není – tady je jednoznačně vidět absolutní zlepšení hlavního hrdiny, který z počátku hry má problém s desítkou orků a v druhé části hry si s desítkou orků poradí levou zadní.

Pokud se rozhodnete plnit jednotlivé hlavní úkoly na mapě, tak v podstatě plníte předskriptované „příběhy“, které v podstatě jde plnit jen v jedné možné sekvenci. Vedlejší úkoly můžete plnit nezávisle – jde hlavně o „záchranu otroků“ – a tam vcelku nezáleží na pořadí, nebo úkoly spojené s vylepšováním meče, nože, nebo luku – a ty opět plnit můžete, ale opět nemusíte – a na jejich pořadí až tak nezáleží.

Grafika hry je super. Ovládání je horší, vyžaduje docela dost velké množství tlačítek na speciální kombinace, ale nakonec se to zvládnout dá. O grafice ta hra ale není – ten příběh je super, dokonce bych i řekl, že příběhově přesně zapadá do světa Pána prstenů a klidně se mohl v tom světě stát.

Velice doporučuji všem hráčům PC her.

Jaký cloud používáte?

Přiznám se, že po x zkušenostech, kdy mi z různých důvodů (moje blbost, neopatrnost, nešikovnost, nedostatečná předvídavost (blesk)) odešlo několik disků, počítačů, dalších disků, externích disků,… tak se mi velice zalíbila myšlenka externího úložiště, které mi neodejde do věčných lovišť.
V současnosti využívám tři. Google drive, kde mám hlavně fotky – a přes picasaweb a nějakou platbu asi stokoruna ročně mám 36GB, pak Microsoftí Onedrive (celkem 10GB zdarma), kde mám hlavně důležité dokumenty, dal jsem si tam kopie smluv, tj. všechny důležité smlouvy, kupní, pojištění, hypotéky, atd. mám v elektronické podobě tam… A taky, jak už jsem psal, tam synchronizuju svou elektronickou knihovnu, která obsahuje skoro tisíc knížek – abych je nemusel shánět znovu – byť jsem jich minimálně půlku ještě nečetl, tak přesto…
No a protože jsem rozežraný, rozhodl jsem se ještě pro dropbox. Ten je ale brutálně nejmenší a asi má i nejdražší cenu, pokud bych byl ochoten platit. A to já nejsem…
Ale přišel jsem na způsob, jak se dostat celkem skoro na 18GB, což by mi už asi mělo stačit. Existuje několik služeb, které se dají využít k tomu, abyste mohli mít 16gb za reference kamarádům – aniž byste obtěžovali 32 kamarádů – ale bere to čas. Chce to trpělivost. Používám k tomu mailinator.com to je jedna důležitá služba. No a druhá, to je virtuální PC, přes vmware. Vytvoříte virtuální PC, nainstalujete ubuntu, uděláte zálohu čistého OS hned po instalaci,… a pak provedete registraci nového účtu na dropboxu (vašeho kamaráda), nainstalujete dropbox (a máte 500MB zdarma). Provedete obnovu OS, vypnete, vygenerujete nové virtuální MAC (síťové adaptéry, advanced, vygenerovat nový MAC) a zopakujete. A zopakujete ještě třicetkrát. A máte hotovo. 🙂

Assassin´s Creed 4 (95%)Assassin´s Creed 4 (95%)

assassin-s-creed-4

Tak jsem tuto dlouhou, předlouhou hru dokončil. A musím říct, že jsem se kupodivu ani nezačal nudit. Lokace této hry je Karibik a „převtělíte“ se do role piráta a asasína ve vymyšleném příběhu, který je částečně inspirovaný skutečnými lidmi a skutečnou historií. Ale jenom částečně.

Víme, že jde o hru – víme, že je zjednodušená, zkrácená, upravená, změněná, předělaná,… ale je to udělané ohromně zábavně. Hlavní hrdina je nezničitelný, úžasný běžec, plavec, potápěč, vyznavač parkouru, střelec z pistolí, z foukačky, vlastně ovládá střelbu z čehokoliv (i kanónů na lodi – a to i bez nabíjení), umí řídit loď, všechno zvládá levou zadní. A nevadí to. Víme, že je to hra – a baví nás to.

Lokace jsou… dechberoucí. Škoda, že to takto už nevypadá a nikdy vypadat nebude. Příroda, čisté moře, městečka malá nebo maličká, všechno vypadá… skvěle. Dokonce v tomto díle jsou občas i nějací opilci a žebráci,… sice tam skoro vůbec nejsou malé děti, ale nějak to nevadí. Fakt jsem se bavil a celkem jsem u této hry musel strávit spousty času a byl to opravdu dobře strávený čas. Jinak ten obrázek z úvodu článku je jednoznačně nějaký printscreen za běhu hry – nejde o nějaký umělý obrázek. Tak ta hra fakt vypadá.

Hru mohu doporučit úplně všem – podle mne patří k vrcholům herní zábavy pro mne za hoooodně dlouhou dobu.assassin-s-creed-4

I have been able to finish this veeery long game. And I was not bored for a single time. The games location is Caribbean and you play a role of a pirate in a fictive story, partly inspired by real people and real history. But only partly…

We know it is a game, we know, it is simplified, shortened in boring sections, cut, changed, remade, …. but it is fun and enjoyable. The main character is indestructible, great runner, diver, parcour-lover, shooter – he can shoot basically anything, he can drive a ship, he is able to do almost anything. And you do not mind it. It is a game – and you are supposed to enjoy it and therefore you enjoy it.

Locations are… unbelievable. It is a shame they do not exist like this (anymore). The nature, clean sea, small towns and villages, all looks great. In this fourth tale there are also sometimes some homeless and drunks,… still no small children but you do not mind it. I really enjoyed every part of this game and spent a lot of time playing it and I do not regret any single minute of it. The picture in the beginning of this article must be a printscreen – it is not a rendered adjusted picture. The game really looks like this.

I can recommend the game to anyone – it is, based on my opinion, one of the peaks of game industry for veeeery long time.

Assassin’s Creed III (60%)Assassin’s Creed III (60%)

Dlouho, dlouho jsem si nezahrál nějakou počítačovou hru. Dlouho, dlouho jsem koukal na obrázky z předchozích dílů této série a vždycky jsem si říkal, jak by mohlo být super si tu hru zahrát. Až teď jsem se k tomu (konečně) dostal.

Zkušenosti a názor? Smíšené. Samozřejmě, grafika je super. Možnosti, jak udělat nějaký úkol jsou fajn. Přesto mi to přijde,… příliš orientované na průměrnost, na masy. Jo, já chápu a mě samotného by asi nebavilo zkoušet něco desetkrát, než se mi to povede, takže možnost něco nezvládnout úplně dokonale je fajn,… Ale dovedu si představit, že by hra mnohem více odměňovala, nebo naopak mnohem více trestala, znesnadňovala, pokud něco neuděláte dokonale.

Prostě rozdíl oproti tomu, kdy něco „nějak prolezu“ a „udělám na 100 procent“ je… nulový. Nemá absolutně žádný vliv na příběh, na něco dalšího. Možná, kdybych byl nějaký geek co nedělá nic jiného,  jenom hraje tuhle hru a porovnává výsledky s kamarády – pak by mne to možná motivovalo k tomu se snažit dosáhnout lepších procent. Možná že by mne to motivovalo, kdybych za 100 procent splnění úkolů odkrýval „něco“, třeba jiný úder. Budu něco dělat jen tak, tak budu mít jenom dva útoky, pokud ale něco zvládám skvěle, naučím se zabíjet tímto způsobem, odkryje se mi tato kombinace kláves, kterou když namačkám, tak udělá super kombo,… nebo tak něco. To by mě možná motivovalo.

Navíc jak je vidět, masové hry vyžadují spousty naskriptovaných video-prostřihů. Začíná se z toho stávat takový hraný film. A nějak mi to přijde, že takový druh hry, který má jen jednu cestu, jeden způsob jak se zásadní věci dějí, je nudný. Je fajn, že můžu zabití nebo krádež něčeho udělat třeba deseti způsoby, ale není možnost, jak to neudělat. Jediné co můžete dělat nebo nedělat jsou vedlejší úkoly. No aspoň, že je to dost dlouhá hra. Není to na jedno odpoledne.

Upřímně,… Stává se z těchto her taková naskriptovaná nuda. Ale sedmdesát procent dávám za grafiku a ne úplně blbý příběh. Mnohé filmy nebo knihy co jsem četl za svůj život ani zdaleka nemají tak kvalitní příběh…

For very, very long time I did not play any computer game. I have for a long time watched at the pictures of the games of this series and told myself how cool it may be to actually play it. And now (finally) I was able to play it.

Experience and opinion? Mixed. Of course, the graphics is great. Possibilities, how to perform a task not limited – very nice. But still I find it,… too much mass-oriented, too much oriented on an average player. Yeah, I understand, the average player and even me does not like to try something ten times before it could be done. Thus I understand the possibility to do something not at 100 percent is nice,… But I can also imagine the game rewarding the player if he does it at maximum, or on the other hand made it more difficult, if you do not do it perfectly.

The difference between „I have somehow done it“ and „I did it at 100 percent“ is… zero. It has absolutely no impact on the story, on anything. Maybe, if I were a geek who does not do anything else, but plays this game and compares the results with his friends – it may motivate me to try to achieve better results, but maybe not. Maybe I would be motivated in case if I would do some mission at 100 percent, I would get „something“, maybe new attack type. If I would just pass the mission, I will keep my one attack and one deffence but if I would do it perfectly, I might leatn a new attack type, new combination of keys, which unlocks this combo,… or something. This might motivate me, maybe.

And this mass-oriented game requires lots of scripted videos. It becomes to be a sort of movie. And somehow I do not like this type of games, where there is only one way how to do a task, one path which is requested – sorry, its boring. Its nice, I can perform a kill or a stealing in ten ways, but I do not have an option – not to do it. The only thing you can – not do are the non-critical missions. At least this game is not short. Its not one-afternoon game.

Honestly,… for me, these games become scripted boredome. But I give seventy percent for graphincs and not-so-much stupid story. Many films I saw or books I read in my life had much worse story idea in comparison to this… But is not this just too little?