Jak vycvičit draka / How to train your dragon (95%)

Trochu jsem se na začátku filmu bál, že jde o zpracování knihy Eragon, případně nějaký film na její motivy, nebo že bude mít s touto knihou něco společného… Eragona, přiznám se, zrovna nemusím, připadá mi… poněkud stupidní. A tím myslím všechno od slohu, jednoduchost vět, tak i samotnou zápletku. Ale nehodnotím tady Eragona (a jeho další díly)! 🙂

Samozřejmě, že jsem ujetý směrem jak do kreslených, tak fantasy filmů – tudíž nemůžu asi říct, že bych byl při hodnocení tohoto filmu nějak obzvlášť objektivní. Film se mi velice líbil, jako oddychovka a odreagování naprosto perfektní.

Vystavění příběhu, vtip, humor, zábava, zápletka, pointa, prostě všechno na filmu je udělané velmi kvalitně. Proč teda 5 procent dolů? Asi protože někdy trochu zaskřípala animace, kvalita triků. Přišlo mi, že některé záběry jsou vypiplané téměř k dokonalosti a někdy se mi zdálo, jakoby byly postavičky „nalepené“ na pozadí. A to tak, že jsem si toho párkrát všiml a rušilo mě to.

Nemyslím, že bych se na film díval někdy ještě jednou, ledaže bych to pustil dětem, což bude ještě pár let trvat. Doporučuji film ale i dospělým, kteří se u filmu taky v klidu odreagují.

Černá kniha / Zwartboek (55%)


Příběh tohoto filmu je z druhé světové války a hlavní hrdinkou je židovská zpěvačka, která se nejprve snaží uprchnout před nacisty pryč,… a pak zažije – smrt svých blízkých, lásku a spoustu dobrodružství. :))

Ne, asi bych neměl být tak cynický ohledně filmu z druhé světové války, ale při sledování tohoto filmu jsem musel dost často kroutit hlavou, případně se mi zvedal žaludek. Nemám rád neuvěřitelné filmy. Nemám rád, když je film vydávaný jako pravděpodobný, nebo dokonce má navozovat pocit, jako kdyby byl natočený podle skutečných událostí a přitom je hlavní hrdina neprůstřelný, nezranitelný, nedosažitelný, nedostižný, geniální a ještě k tomu sexy ženská. Pokud je to agent 007, případně kapitán Kirk, tak to neřeším – ale tohle je prostě snůška nesmyslů.

Těch nesmyslů je tam tolik, až z toho bylo smutno. Pokud může člověk porovnávat, například s filmy nebo knihami se špionážní tematikou, tak například ze Sedmnácti zastavení jara se vám ježí chlupy po těle – ačkoli je tam hlavní hrdina také něco jako James Bond, je uvěřitelný. Vcelku chápete jeho napětí, nervy, strach z odhalení – to bylo aspoň něco.

Zato černá kniha je film v poklidu, křik mučených nebo trápených zatčených mi přišel prostě příliš odtažitý – a hlavní hrdinka byla až příliš v pohodě. Možná už v Evropě prostě vyrostla herecká generace, která si ty hrůzy neumí ani trošku představit, tak jak to pak má přesvědčivě zahrát? Nevím, nechci hlavní hrdiny omlouvat, ale přišlo mi to trochu dost přitažené za vlasy. Židovka, která přijde o rodiče – se nechá vést na kole a když němečtí vojáci obdivně zahvízdají, tak koketně zamává nohama? Mno… Nevím.

Pod padesát procent hodnocení nedávám, pokud jsem se u filmu alespoň trochu bavil – tady jsem se trošku bavil, minimálně mě zajímalo co dalšího hrdinka hodlá provést. Nebo vyvést.

Opravdová kuráž / True grit (80%)

true_grit_poster

Včera jsem shlédl film Opravdová kuráž. Nemám na něj jednoznačný názor. Na jednu stranu připouštím, že mě pobavil, protože jsem se u něj vícekrát nahlas zasmál,… na druhou stranu děj a příběh samotný byl velice jednoduchý. Trochu mi to připadalo jako film pro malé děti, něco na způsob pohádky. Na druhou stranu tam byla ukázaná docela z blízka jak smrt, tak useknutí několika prstů, tak nevím, jak by to děti zkously. Ale jak se na nás na všechny valí krev ze všech stran, tak možná by to zvládly docela dobře… 🙂

Ve filmu se mi na jednu stranu velice líbily hezky vykreslené postavičky a postavy žijící ve Spojených státech někdy před dvěma sty lety, to se mi moc líbilo. Pošahanost a šílenost těch lidí, kteří žili relativně dlouho mimo civilizaci, případně mimo zákon – tomu bych docela dost věřil – že by tak mohli vypadat.

Na druhou stranu se mi nelíbilo, jak byly všechny postavy vymydlené, čisté, skoro bych řekl vonící čistotou. Snad jen kromě jednoho záběru, kdy byl šerif zabraný kamerou ve špinavých spodcích, to byl typický americký film. Sice je pravda, že jsem viděl i jeden naturalisticky natočený film z Divokého západu, kterému se asi nic nevyrovná (Dead Man), ale od té doby… už žádný film, kde by postavy opravdu vypadaly jakoby cestovaly na koni několik dní bez možnosti stavit se v lázních. 🙂

Pokud hledáte relativně jednoduchý příběh na odreagování, kde zlo je zlo a je potrestáno a dobro je relativní dobro a skoro vše dopadne dobře, tak to je film pro vás. 🙂

Lovec trolů / Trolljegeren (90%)

Velmi zábavný film, natáčený stylem Blair Witch. Perfektním způsobem vtahuje diváka do děje, postupně představuje hlavní postavy, navozuje atmosféru, postavy se chovají realisticky, ohromně zábavně.

Jde o příběh party mladých studentů, kteří vyrážejí natáčet investigativní reportáž o lovci medvědů. Ten jim nechce nejprve vůbec poskytnout žádný rozhovor, než se vlastně ukáže, že nemá s medvědy vůbec nic společného, ale že loví trolly.

Zpočátku nevěřící partička studentů změní názor a po několika výletech společně s lovcem trolů natáčejí jeho honbu za zdivočelým trolem, který vlastně způsobil všechny ty problémy…

Mistrně vystavěný příběh, krásná norská příroda od lesů, neustálého deště, až po hory, sníh, zimu a mráz – putování po celém Norsku dodává filmu atmosféru. Nápad, že trollové vycházejí jen v noci plus dokumentaristický styl natáčení (kamera styl Blair witch), umožnila filmařům zamaskovat spoustu triků, které by asi u statické kamery neprošly. Jak je vidět tak v dnešní době je už možné natočit moc pěkné scifi s relativně malým rozpočtem.

Hanebný parchanti / Inglourious basterds (85%)

Tento film se těžko nějak charakterizuje, protože nezapadá do žádné škatulky standardních filmů. Není to sci-fi, ačkoliv se tento příběh nikdy nestal,… Možná by se to dalo definovat jako příběh z alternativní reality, těžko říct.

Quentin Tarantino je pojem. Musím říct, že jeho filmy se mi dost líbí, na druhou stranu má dost zvláštní způsob natáčení. Nemá ani v nejmenším problém ukázat ve filmu brutality, smrt. To se moc nevidí, hlavně u amerických filmů je všechno to umírání takové,… očekávané. Moc vás nepřekvapí, když někdo umře. Jste na to tak nějak připravovaní po celý film. V tomto filmu mne smrt minimálně dvakrát překvapila. Nečekal jsem to. Hlavní i vedlejší postavy reagují nepředvídatelně. Alespoň mně to tak připadalo.

Ale to vůbec na kvalitě filmu ani trochu neubírá, právě naopak! Herecké výkony jsou naprosto skvělé. Výběr herců, celý casting úžasný. Proč jsem filmu nedal 100%, když na něj v podstatě pěju samou chválu?

Velmi slabý příběh. Velmi, velmi uboze vystavěná zápletka, velmi jednoduchá. To je ale jediné minus. Opravdu, jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední dobu viděl. Vřele doporučuji, zejména pokud vám nevadí krev. Není jí tam až tak moc, spíše jen překvapí… Skvěle natočený film.

Potomci lidí / Children of men (50%)Children of men (50%)

Doháním ve sledování filmů několikaletý deficit, kdy jsem se na filmy nedíval vůbec, nebo jen velmi sporadicky. Snažím se proto vybírat filmy, které měly pozitivní ohlasy u recenzentů v minulosti, abych se pokud možno vyhnul sledování něčeho, co by mi nedalo vůbec nic a naopak mi to jen vzalo (čas). Tak jsem se tedy dopracoval k filmu Potomci lidí (Children of men), žánr sci-fi.

Film je docela slušně řemeslně zvládnutý, pěkné triky, slušně navozuje atmosféru, ale bohužel jsem se nemohl ani trochu sžít ani s jednou hlavních postav. Navíc mi film nepřipadal moc pravděpodobný. Nějak jsem nepochopil, proč by ilegální imigranti v Anglii měli postávat poblíž tramvajové (vlakové?) tratě, proč by vůbec měli být vpuštěni na území Anglie. Upřímně, kdyby existoval nějaký podobný polovojenský režim, tak přece jedno ze základních pravidel je vůbec něco takového vlastním občanům neukazovat. Neukazovat, jak jednám s ilegálními přistěhovalci. Neukazovat, jak jednám s občany, kteří porušili zákony. Nebo proč by taková civilizace strkala vlastní a cizí lidi do klecí a víceméně je ukazovala všem, když ví, že to způsobuje nevoli (opozici, terorismus nebo co)? Asi proto, že je tato vláda kompletně debilní, zavrženíhodná a zlá. Sice jako jediná není Anglie (díky této vládě) „v chaosu“, ale jinak diváku musíš co nejrychleji pochopit, jaká že to vláda je u moci v Anglii. Jsi totiž mírně retardovaný, tak ti to musíme nějak naservírovat. Záběry, kdy hlavní hrdina jde za svým bratrancem, který snad má být nějaký sběratel umění, nebo jeho zachránce (ze zbytku světa, který je „v chaosu“) s dost velkým postavením,… kde vidíme nejprve sochu Davida a asi o tři minuty později vidíme, kdy má tento bratranec za oknem velké nafouklé růžové prase…? Nevím, jestli se režisér chtěl tímto způsobem nějak umělecky realizovat a zase divákovi něco naznačovat, ale já přesně takovéto nesmysly nemám rád. Postavy mi pak připadají totálně přitažené za vlasy. Milovník umění bude mít ve svém sídle umělecká díla a za okny se bude dívat na růžové prase ve formě balonu, či co to bylo? Eh? Takových nesmyslů je ve filmu mnoho. Film má zřejmě v divákovi vyvolat nějaký pocit. Pocit, to je to hlavní. Zjevně se po divákovi nechce, aby se nad předkládaným dějem příliš zamýšlel. Záběry, kdy hlavního hrdinu a ženu, kterou doprovází, nejprve honí skoro celý film vládní jednotky, policie,… Aby pak těsně před koncem filmu tyto jednotky nechaly volně projít. A to jen proto, že vojáci slyší pláč dítěte, které má asi symbolizovat naději či zázrak nebo co… všechno to ve mně upevnilo názor, že scénárista naprosto netušil, jak film ukončit. Nedokázal jsem se ani na moment ztotožnit s hlavními postavami, a proto na mne závěr filmu působil více než rozpačitým dojmem…

I am trying to cope with my several years deficiency, when I did not watch the films at all, or I watched them very rarely. That is the reason why I try to choose the films, which were reviewed positively in order to avoid watching, if possible, something which would not give me anything and only take something from me (mainly my free time). That is the reason why I have watched the film Children of men, sci-fi. The film is done quite well from the professional point of view, nice effects, nice atmosphere, but unfortunately I was not able to like none of the main characters. And I did not find the film to be a probable one. Somehow I was not able to understand, why illegal immigrants to England should stay near the tram (train) line, why would they be allowed to the UK in the first place. Honestly, if such paramilitary regime existed, I believe that one of the major rules is, not to show such things to the citizens. Not to show, how do I treat the illegal immigrants. Not to show, how do I treat the citizens, which broke the law. Why would such regime put the own people and the immigrants into the cages and more or less displayed them to all, if they would know that it causes the negative reactions (oppozition, terrorism or what the hell it was)? Probably because this government is completely imbecile, outrageous and bad. Although the only country the UK is not (because of this government) „in chaos“ – the audience needs to understand that this goverment is bad. Because the spectator is retarded – therefore these point of view of the writer must be explained to the viewers very straightforward.

The part of the film, when the main character goes to visit his cousin, who should be some crazy art-collector, or some sort of an art-saviour (from the rest of the world, which is „in chaos“) with a high position in the goverment,… we can see in the beginning (when he enters his home) the sculpture of David and in about three minutes later we see, that this cousin has just in front of his window a big inflatable pink pig…? I really do not know, whether the director tried to show some hidden meaning to the viewer in this,… but exactly these nonsenses upset me. I do not believe the characters to be real when they behave stupid/crazy like this. The art-lover would have in his house an art, and just in front of his window there would be an inflatable pig? Eh? Unfortunately, such crazy ideas are in the film everywhere. This film probably should cause only some FEELING in the viewer. The feeling, that is probably the most important. The viewer is not supposed to use his brain. 

For the majority of the film, the main character and a woman he protects, are chased by government army/police,… And just before the film ends, the same troops let them go. The probably reason is, that the troops hear a baby cry, which should probably represent some sort of a hope or a miracle or something… all that convinced me that the writer had absolutely no idea, how to finish the movie. I was not able to identify myself for a single moment with any major character, and therefore this film ending caused for me a very uneasy feeling…