Černá kniha / Zwartboek (55%)


Příběh tohoto filmu je z druhé světové války a hlavní hrdinkou je židovská zpěvačka, která se nejprve snaží uprchnout před nacisty pryč,… a pak zažije – smrt svých blízkých, lásku a spoustu dobrodružství. :))

Ne, asi bych neměl být tak cynický ohledně filmu z druhé světové války, ale při sledování tohoto filmu jsem musel dost často kroutit hlavou, případně se mi zvedal žaludek. Nemám rád neuvěřitelné filmy. Nemám rád, když je film vydávaný jako pravděpodobný, nebo dokonce má navozovat pocit, jako kdyby byl natočený podle skutečných událostí a přitom je hlavní hrdina neprůstřelný, nezranitelný, nedosažitelný, nedostižný, geniální a ještě k tomu sexy ženská. Pokud je to agent 007, případně kapitán Kirk, tak to neřeším – ale tohle je prostě snůška nesmyslů.

Těch nesmyslů je tam tolik, až z toho bylo smutno. Pokud může člověk porovnávat, například s filmy nebo knihami se špionážní tematikou, tak například ze Sedmnácti zastavení jara se vám ježí chlupy po těle – ačkoli je tam hlavní hrdina také něco jako James Bond, je uvěřitelný. Vcelku chápete jeho napětí, nervy, strach z odhalení – to bylo aspoň něco.

Zato černá kniha je film v poklidu, křik mučených nebo trápených zatčených mi přišel prostě příliš odtažitý – a hlavní hrdinka byla až příliš v pohodě. Možná už v Evropě prostě vyrostla herecká generace, která si ty hrůzy neumí ani trošku představit, tak jak to pak má přesvědčivě zahrát? Nevím, nechci hlavní hrdiny omlouvat, ale přišlo mi to trochu dost přitažené za vlasy. Židovka, která přijde o rodiče – se nechá vést na kole a když němečtí vojáci obdivně zahvízdají, tak koketně zamává nohama? Mno… Nevím.

Pod padesát procent hodnocení nedávám, pokud jsem se u filmu alespoň trochu bavil – tady jsem se trošku bavil, minimálně mě zajímalo co dalšího hrdinka hodlá provést. Nebo vyvést.

Hanebný parchanti / Inglourious basterds (85%)

Tento film se těžko nějak charakterizuje, protože nezapadá do žádné škatulky standardních filmů. Není to sci-fi, ačkoliv se tento příběh nikdy nestal,… Možná by se to dalo definovat jako příběh z alternativní reality, těžko říct.

Quentin Tarantino je pojem. Musím říct, že jeho filmy se mi dost líbí, na druhou stranu má dost zvláštní způsob natáčení. Nemá ani v nejmenším problém ukázat ve filmu brutality, smrt. To se moc nevidí, hlavně u amerických filmů je všechno to umírání takové,… očekávané. Moc vás nepřekvapí, když někdo umře. Jste na to tak nějak připravovaní po celý film. V tomto filmu mne smrt minimálně dvakrát překvapila. Nečekal jsem to. Hlavní i vedlejší postavy reagují nepředvídatelně. Alespoň mně to tak připadalo.

Ale to vůbec na kvalitě filmu ani trochu neubírá, právě naopak! Herecké výkony jsou naprosto skvělé. Výběr herců, celý casting úžasný. Proč jsem filmu nedal 100%, když na něj v podstatě pěju samou chválu?

Velmi slabý příběh. Velmi, velmi uboze vystavěná zápletka, velmi jednoduchá. To je ale jediné minus. Opravdu, jeden z nejlepších filmů, co jsem za poslední dobu viděl. Vřele doporučuji, zejména pokud vám nevadí krev. Není jí tam až tak moc, spíše jen překvapí… Skvěle natočený film.