Resident evil 1-4 (45%)

V posledních pár dnech jsem shlédl všechny až dosud vydané filmy ze série Resident Evil. A můžu říct, že teda sám sebe obdivuju, že jsem se na to dokoukal do konce. První díl je hovadina… Ohromně se mi líbilo, jak asi do poloviny filmu ohromení hlavní hrdinové vytrvale střílí nemrtvé příšerky všude, než jen do hlavy – než zhruba v půlce filmu přijde „odhalení“, že musí střílet do hlavy, aby nemrtvého zabili definitivně. Neuvěřitelné.

Druhý díl je vyloženě jen o skupince přeživších, kteří se snaží dostat ven z nakaženého města (aby se dostali ven, musí zachránit jednu holku – neboli někam dojít, někoho najít a pak dojít někam jinam) a o závěrečném souboji Alice a hlavního záporáka. Jo, vcelku jsem se někdy bavil vizuálními efekty a některé nápady byly fajn. Závěrečný souboj byla hovadina (Alice získává nadpřirozenou rychlost a sílu), ale film se shlédnout dal.

Třetí film byl asi nejlepší z celé série, ať už nápady, zpracováním, ale i příběh se vcelku dal shlédnout. Sice jsem moc nepochopil, kde ztratili tu holčičku, kterou zachraňovali celý druhý díl, ale budiž, třeba ji někde zapomněli na záchodě… Hlavní záporák třetího dílu byl zhovadilost. Další nadpřirozené schopnosti pro Alici – telekineze, zhovadilost. Ale dejme tomu, kvůli zábavnosti filmu se to dalo přežít.

Ovšem čtvrtý díl teda byl neskutečný. Matrix evidentně ovlivnil filmový svět víc, než bych si myslel. Těch hovadin a nesmyslů, kterých je film plný – to jsem teda dlouho neviděl. Například – na začátku filmu je Alice s telekinezí, aby následně byla zastřelena zezadu. Nějak jsem to teda nepochopil. Byla to ta „původní“ Alice, nebo její klon? Pokud klon, jakto že měla stejné schopnosti, jako „původní“ Alice? Proč, (pokud) měl tyhle schopnosti každý z těch klonů, je nepoužil některý z těch klonů dřív – ve třetím díle, když je posílali na ten „test“ – útěk? Proč se poslaly desítky těch klonů na likvidaci toho centra korporace Umbrella do Japonska? Aby jich zemřelo co nejvíc na jednom místě? Nestačila by třeba jedna menší úderná skupinka tří těch nadpřirozeně vybavených klonů? Těch hovadin a kravin je v tomto filmu příliš mnoho. Nemluvě o úplně nových typech nemrtvých, které se zjevily v tomto díle – zřejmě aby oživily naprosto děsivou zápletku, netuším. Nemrtvý obr, fetišista mne dorazil. 🙂
Nakonec obdivuju sám sebe, že jsem to dokoukal až do hořkého konce. Bože, on se točí pátý díl !

In the last few days I have watched all, so far released films from the Resident Evil series. And I have to say I admire myself, I was able to see it through. The first film is stupid… I found funny, how the characters shoot the undead enemies everywhere than to their heads and are amazed, how come that they do not die. And around the middle of this film there is a great „revelation“ that they are supposed to shoot the undead to their heads in order to kill them. Unbelievable.

The second film is just about a small group of survivors, who try to get out from an infected city (and in order to get out, they are supposed to save a small girl – in other words – to go somewhere, to get someone and then to get to another place) and about a big fight with a main boss. Sometimes I have enjoyed the effects, and some ideas were nice. The final fight was stupid (Alice becomes inhumanly fast and strong), but I was able to see the movie till the end.

The third movie from the series was probably the best of them all. Not only ideas, the way of filming, but even the story was nice. I did not understand, where the characters have lost the girl, which they tried to save the whole second film, but whatever, maybe they had forgotten her somewhere in the toilet… The main boss was – pure stupidity. A new inhuman abilities for Alice – telekinesis, crazy. In the and I was able to survive, because the story itself was ok.

Now we come to the last film of the series. It was unbelievably – stupid/bad. The Matrix has evidently influenced the film world more, than I would consider possible. The amount of stupidities which contains this film – I have not seen something like this for a loooong time. For example – in the beginning is shown the Alice with telekinesis, to be shot from behind just a few moments later. I did not understand this. Was it the „original“ Alice, or her clone? In case it was a clone, how come she had the same abilities, as the „original“ Alice? Why, (if) all the clones have had those abilities, did not they use it in the third film, when they were sent for that crazy „test“ – run? Why were sent dozens of such clones to liquidate the Umbrella corporation center in Japan? Just because there could die as many as possible of them in one place? Would not it be enough, if one small attacking group with those inhuman-able clones was sent there? The amount of stupidities and crazy ideas is way too high in this film. And I have not yet mentioned the new types of undead, which appeared in this film – maybe to lighten up the story? Even an undead giant fetishist – wow! 🙂
I admire myself I was able to see the film to the end. My god, the fifth film is being filmed !

Černá kniha / Zwartboek (55%)


Příběh tohoto filmu je z druhé světové války a hlavní hrdinkou je židovská zpěvačka, která se nejprve snaží uprchnout před nacisty pryč,… a pak zažije – smrt svých blízkých, lásku a spoustu dobrodružství. :))

Ne, asi bych neměl být tak cynický ohledně filmu z druhé světové války, ale při sledování tohoto filmu jsem musel dost často kroutit hlavou, případně se mi zvedal žaludek. Nemám rád neuvěřitelné filmy. Nemám rád, když je film vydávaný jako pravděpodobný, nebo dokonce má navozovat pocit, jako kdyby byl natočený podle skutečných událostí a přitom je hlavní hrdina neprůstřelný, nezranitelný, nedosažitelný, nedostižný, geniální a ještě k tomu sexy ženská. Pokud je to agent 007, případně kapitán Kirk, tak to neřeším – ale tohle je prostě snůška nesmyslů.

Těch nesmyslů je tam tolik, až z toho bylo smutno. Pokud může člověk porovnávat, například s filmy nebo knihami se špionážní tematikou, tak například ze Sedmnácti zastavení jara se vám ježí chlupy po těle – ačkoli je tam hlavní hrdina také něco jako James Bond, je uvěřitelný. Vcelku chápete jeho napětí, nervy, strach z odhalení – to bylo aspoň něco.

Zato černá kniha je film v poklidu, křik mučených nebo trápených zatčených mi přišel prostě příliš odtažitý – a hlavní hrdinka byla až příliš v pohodě. Možná už v Evropě prostě vyrostla herecká generace, která si ty hrůzy neumí ani trošku představit, tak jak to pak má přesvědčivě zahrát? Nevím, nechci hlavní hrdiny omlouvat, ale přišlo mi to trochu dost přitažené za vlasy. Židovka, která přijde o rodiče – se nechá vést na kole a když němečtí vojáci obdivně zahvízdají, tak koketně zamává nohama? Mno… Nevím.

Pod padesát procent hodnocení nedávám, pokud jsem se u filmu alespoň trochu bavil – tady jsem se trošku bavil, minimálně mě zajímalo co dalšího hrdinka hodlá provést. Nebo vyvést.

Strážce / Sentinel (60%)

Další film, který je jednoznačně postaven na hereckých výkonech hlavních představitelů, relativní rychlosti a spádu děje, takže se od diváka moc nechce, aby přemýšlel. Michael Douglas a Kiefer Sutherland – bez těchto velkých herců by film nestál vůbec za shlédnutí. Nicméně jako odpočinkový film bych ho s klidem mohl doporučit. Jsem si ale téměř stoprocentně jistý, že pokud bych se na film díval s odstupem tří a více let, vůbec bych si nepamatoval, že jsem tento film už viděl.

Příběhy stárnoucích osobních strážců jsme již viděli. Příběhy, kdy osobní strážce musí zasáhnout, aby ty, co ochraňuje, někdo nezabil, ty tady taky byly. Tady se do toho motá tajná služba a vztah strážce s první dámou. Nic z toho ale nijak diváka neosloví. Celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že představitelka první dámy má vztah se strážcem jenom proto, že to má ve scénáři. Ani na minutu jsem neveřil že by mezi těmito dvěma postavami mohlo něco být. Ani vlastně nevím proč.

Film nepřináší nic nového. Všechno jsme již viděli někdy dříve, natočené trochu jinak. Film nedokázala opepřit ani Eva Longoria (ze seriálu Zoufalé manželky), proto relativně nízké hodnocení. Je to takový normální, průměrný film k sobotnímu posezení u televize, brambůrkům a pivu. Do kina bych na to jít nechtěl a film bych si rozhodně na DVD nekoupil…