Potomci lidí / Children of men (50%)Children of men (50%)

Doháním ve sledování filmů několikaletý deficit, kdy jsem se na filmy nedíval vůbec, nebo jen velmi sporadicky. Snažím se proto vybírat filmy, které měly pozitivní ohlasy u recenzentů v minulosti, abych se pokud možno vyhnul sledování něčeho, co by mi nedalo vůbec nic a naopak mi to jen vzalo (čas). Tak jsem se tedy dopracoval k filmu Potomci lidí (Children of men), žánr sci-fi.

Film je docela slušně řemeslně zvládnutý, pěkné triky, slušně navozuje atmosféru, ale bohužel jsem se nemohl ani trochu sžít ani s jednou hlavních postav. Navíc mi film nepřipadal moc pravděpodobný. Nějak jsem nepochopil, proč by ilegální imigranti v Anglii měli postávat poblíž tramvajové (vlakové?) tratě, proč by vůbec měli být vpuštěni na území Anglie. Upřímně, kdyby existoval nějaký podobný polovojenský režim, tak přece jedno ze základních pravidel je vůbec něco takového vlastním občanům neukazovat. Neukazovat, jak jednám s ilegálními přistěhovalci. Neukazovat, jak jednám s občany, kteří porušili zákony. Nebo proč by taková civilizace strkala vlastní a cizí lidi do klecí a víceméně je ukazovala všem, když ví, že to způsobuje nevoli (opozici, terorismus nebo co)? Asi proto, že je tato vláda kompletně debilní, zavrženíhodná a zlá. Sice jako jediná není Anglie (díky této vládě) „v chaosu“, ale jinak diváku musíš co nejrychleji pochopit, jaká že to vláda je u moci v Anglii. Jsi totiž mírně retardovaný, tak ti to musíme nějak naservírovat. Záběry, kdy hlavní hrdina jde za svým bratrancem, který snad má být nějaký sběratel umění, nebo jeho zachránce (ze zbytku světa, který je „v chaosu“) s dost velkým postavením,… kde vidíme nejprve sochu Davida a asi o tři minuty později vidíme, kdy má tento bratranec za oknem velké nafouklé růžové prase…? Nevím, jestli se režisér chtěl tímto způsobem nějak umělecky realizovat a zase divákovi něco naznačovat, ale já přesně takovéto nesmysly nemám rád. Postavy mi pak připadají totálně přitažené za vlasy. Milovník umění bude mít ve svém sídle umělecká díla a za okny se bude dívat na růžové prase ve formě balonu, či co to bylo? Eh? Takových nesmyslů je ve filmu mnoho. Film má zřejmě v divákovi vyvolat nějaký pocit. Pocit, to je to hlavní. Zjevně se po divákovi nechce, aby se nad předkládaným dějem příliš zamýšlel. Záběry, kdy hlavního hrdinu a ženu, kterou doprovází, nejprve honí skoro celý film vládní jednotky, policie,… Aby pak těsně před koncem filmu tyto jednotky nechaly volně projít. A to jen proto, že vojáci slyší pláč dítěte, které má asi symbolizovat naději či zázrak nebo co… všechno to ve mně upevnilo názor, že scénárista naprosto netušil, jak film ukončit. Nedokázal jsem se ani na moment ztotožnit s hlavními postavami, a proto na mne závěr filmu působil více než rozpačitým dojmem…

I am trying to cope with my several years deficiency, when I did not watch the films at all, or I watched them very rarely. That is the reason why I try to choose the films, which were reviewed positively in order to avoid watching, if possible, something which would not give me anything and only take something from me (mainly my free time). That is the reason why I have watched the film Children of men, sci-fi. The film is done quite well from the professional point of view, nice effects, nice atmosphere, but unfortunately I was not able to like none of the main characters. And I did not find the film to be a probable one. Somehow I was not able to understand, why illegal immigrants to England should stay near the tram (train) line, why would they be allowed to the UK in the first place. Honestly, if such paramilitary regime existed, I believe that one of the major rules is, not to show such things to the citizens. Not to show, how do I treat the illegal immigrants. Not to show, how do I treat the citizens, which broke the law. Why would such regime put the own people and the immigrants into the cages and more or less displayed them to all, if they would know that it causes the negative reactions (oppozition, terrorism or what the hell it was)? Probably because this government is completely imbecile, outrageous and bad. Although the only country the UK is not (because of this government) „in chaos“ – the audience needs to understand that this goverment is bad. Because the spectator is retarded – therefore these point of view of the writer must be explained to the viewers very straightforward.

The part of the film, when the main character goes to visit his cousin, who should be some crazy art-collector, or some sort of an art-saviour (from the rest of the world, which is „in chaos“) with a high position in the goverment,… we can see in the beginning (when he enters his home) the sculpture of David and in about three minutes later we see, that this cousin has just in front of his window a big inflatable pink pig…? I really do not know, whether the director tried to show some hidden meaning to the viewer in this,… but exactly these nonsenses upset me. I do not believe the characters to be real when they behave stupid/crazy like this. The art-lover would have in his house an art, and just in front of his window there would be an inflatable pig? Eh? Unfortunately, such crazy ideas are in the film everywhere. This film probably should cause only some FEELING in the viewer. The feeling, that is probably the most important. The viewer is not supposed to use his brain. 

For the majority of the film, the main character and a woman he protects, are chased by government army/police,… And just before the film ends, the same troops let them go. The probably reason is, that the troops hear a baby cry, which should probably represent some sort of a hope or a miracle or something… all that convinced me that the writer had absolutely no idea, how to finish the movie. I was not able to identify myself for a single moment with any major character, and therefore this film ending caused for me a very uneasy feeling…

Příspěvek byl publikován v rubrice Dobrodružné, Film, Sci-fi a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *