Miroslav Žamboch – Na ostřích čepelí (60%)

Pro mne, jako čtenáře, je zatím Miroslav Žamboch spíše překvapením, protože jsem toho moc od tohoto autora nečetl – tohle je jeho druhá kniha, kterou mám ve svém čtenářském deníčku. 🙂 Budu hodnotit spíš v kontextu světové literatury, protože kdybych to měl srovnat s knihami od našeho „veleautora“ Viewegha, tak potom je p. Žamboch PAN spisovatel. 🙂 

Kniha mne překvapila svou čtivostí. Na román je vcelku dobře sestavená, zajímavá zápletka, zvraty, intriky a překvapení stíhají překvapení,… ale…, někde je tam to ale. 🙂

Povídky s Koniášem byly o úroveň lepší. Autor dokázal dovést příběhy v povídkách skoro k dokonalosti… no, to možná přeháním, ale rozhodně můžu říct, že jsem se velice dobře bavil a povídky se mi velice líbily. Právě proto mne možná tento román trochu zklamal. Nemohl jsem se zbavit dojmu, že se pan Žamboch při psaní této knihy dostal někde ve třetině do problému, kdy už by chtěl povídku ukončit a najednou si uvědomil, že píše román, tak to nějak vycpal a natáhl a nakonec dopsal. Nevím, možná je to nespravedlivé hodnocení vůči této knize, kterou jsem v podstatě přečetl bez zásadnějšího zaváhání, ale – je to prostě můj subjektivní pocit, kterého jsem se nemohl zbavit.

Možná se mi nelíbily ty stereotypy, které jsem tam vidět ani snad neměl. Možná nebyly záměrné… Jedna z vedlejších postav s typicky polským jménem je puritán, který se bojí ženských, nakonec ale založí domácnost se dvěma ženami. Pak třeba to zamilování se Koniáše do manželky jiného, manželská nevěra, vše nakonec končící tragicky (pro ženu),… Bůhví, možná se p. Žamboch vypsal ze svých vlastních životních zkušeností, ale,… prostě mi to připadalo až moc jednoduché, až moc předvídatelné. Docela škoda.

Nevím, nejsem přesvědčený. Asi bych knihu otevřel ještě jednou, ale nejsem si jistý po jak dlouhé době by mě to mělo lákat. Raději bych znovu otevřel knihu s povídkami o Koniášovi, než tento román. Budu ale věřit tomu, že další knihy p. Žambocha o Koniášovi (které plánuju přečíst) budou podstatně lepší!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Fantasy, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *