Černá kniha / Zwartboek (55%)


Příběh tohoto filmu je z druhé světové války a hlavní hrdinkou je židovská zpěvačka, která se nejprve snaží uprchnout před nacisty pryč,… a pak zažije – smrt svých blízkých, lásku a spoustu dobrodružství. :))

Ne, asi bych neměl být tak cynický ohledně filmu z druhé světové války, ale při sledování tohoto filmu jsem musel dost často kroutit hlavou, případně se mi zvedal žaludek. Nemám rád neuvěřitelné filmy. Nemám rád, když je film vydávaný jako pravděpodobný, nebo dokonce má navozovat pocit, jako kdyby byl natočený podle skutečných událostí a přitom je hlavní hrdina neprůstřelný, nezranitelný, nedosažitelný, nedostižný, geniální a ještě k tomu sexy ženská. Pokud je to agent 007, případně kapitán Kirk, tak to neřeším – ale tohle je prostě snůška nesmyslů.

Těch nesmyslů je tam tolik, až z toho bylo smutno. Pokud může člověk porovnávat, například s filmy nebo knihami se špionážní tematikou, tak například ze Sedmnácti zastavení jara se vám ježí chlupy po těle – ačkoli je tam hlavní hrdina také něco jako James Bond, je uvěřitelný. Vcelku chápete jeho napětí, nervy, strach z odhalení – to bylo aspoň něco.

Zato černá kniha je film v poklidu, křik mučených nebo trápených zatčených mi přišel prostě příliš odtažitý – a hlavní hrdinka byla až příliš v pohodě. Možná už v Evropě prostě vyrostla herecká generace, která si ty hrůzy neumí ani trošku představit, tak jak to pak má přesvědčivě zahrát? Nevím, nechci hlavní hrdiny omlouvat, ale přišlo mi to trochu dost přitažené za vlasy. Židovka, která přijde o rodiče – se nechá vést na kole a když němečtí vojáci obdivně zahvízdají, tak koketně zamává nohama? Mno… Nevím.

Pod padesát procent hodnocení nedávám, pokud jsem se u filmu alespoň trochu bavil – tady jsem se trošku bavil, minimálně mě zajímalo co dalšího hrdinka hodlá provést. Nebo vyvést.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *