Italské službyItalian services

Nepřestává mne fascinovat, jakým způsobem fungují služby v Itálii. Je pravda, že bych měl z práce být zvyklý na to, že pokud je schůzka svolána řekněme na desátou hodinu, tak se obvykle začíná v půl jedenácté a pokud má schůzka trvat hodinu, obvykle se nekončí dříve, než po dvou hodinách.

Obdobné je to u služeb/opravářů. Vždy, když má opravář přijít v šest, přijde obvykle o půl osmé večer. A pohoda. Samozřejmě že dá vědět, ale nenapíše, že to drobné zdržení bude na hodinu a půl. A také – není možné s tímto pravidlem počítat na sto procent, on totiž opravdu (výjimečně) může přijít v šest hodin pět minut.

Cena služeb – to je stránka sama pro sebe – vemte si cenu, kterou platíte za obdobnou službu v Praze a pak si ji vynásobte dvěma. Někdy třema. Na druhou stranu se neodvažuji hodnotit kvalitu odvedené práce – ta mi přijde lepší, než v ČR. Dělá se pomalu, ale je fakt, že se věci neodfláknou…

Tak nevím. Ale přiznám se, že mi spíš vyhovuje ten český způsob – že když se řekne mezi druhou a třetí, tak se přijde mezi druhou a třetí. Je ale fakt, že si pamatuju, že byly situace v ČR, kdy jsem nadával na nějaké služby jako špaček. Tak asi obecně se dá říct, že člověk není nikdy spokojený…I am constantly fascinated by the way how the services are provided in Italy. Its true that I should be used to the fact (from my work experience) that if a meeting is supposed to start for example at 10AM, its typically not started before 10:30. And if the meeting is supposed to last one hour, it typically does not take less then two hours.

There are similarities with the repairmen/services. Almost everytime, when the repairmen is supposed to come at 6PM, he comes at 7:30PM. Without even saying he is sorry. He lets you know via SMS he will be late, as he is delayed, but he forgets to mention it will be hour and a half. And of course you cannot take this as granted, because sometimes in exceptional cases he can come at 6:05PM.

The prices of the services are extreme, I believe. Take the price you pay for the same service in Prague and multiply it by two, three. On the other side I cannot say anything against the service quality – it seems to be substantially better than in the CR. The things are done very slowly, but they are not done badly…

Well I do not know. I admit I prefer the Czech approach – if you agree that the repairmen will come between 2 and 3PM, then he arrives in this time slot. But I have to say there were situations when I have been swearing like hell in the Czech republic. The summary is – I am probably never satisfied…

Příspěvek byl publikován v rubrice Život v zahraničí a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *