Cormack McCarthy: Cesta (100%)Cormack McCarthy: The road (100%)

Tato depresivní kniha je určitě jednou z nejlepších knížek, co jsem četl v posledních pár letech. Kniha je o putování otce a syna krajinou post-apokalyptické Země. Autor přišel s nápadem, že po nějaké katastrofě (což mohla být atomová válka, dopad meteoritu) zahalila Zemi tma, či přítmí díky velkému množství popela a prachu v ovzduší. I další požáry, které pak propukly, moc nepomohly.

Autor ve mně dokázal probudit obrovský pocit deprese díky tomu, jak popisoval krajinu, zemi zničenou, vyrabovanou, vyjezenou. Ve tmě, kdy všechno přestalo růst není už místo ani pro zvířata. Z lidí se staly zvířata, co ještě občas najdou někde nějaké zbytky. Kdo chce přežít, musí mít buď štěstí, nebo musí přijít o své lidství.

S jakou samozřejmostí představuje autor postavy, které přišly téměř o veškeré své zábrany! Kanibalismus, otroci, mužští prostituti, prostitutky, co je člověk schopen a ochoten udělat pro to, aby přežil?

A co musí udělat otec, aby jeho vlastní syn přežil cestu, na kterou se vydali? Na cestu na jih, za trochu větším teplem? Nebylo by nakonec lepší skoncovat se životem svým i svého syna, tak jak to udělala jeho matka?

Upřímně řečeno, ta knížka mi nepřišla tak realistická v té všudypřítomné zimě, chladu a přítmí. Pak jsem si ale říkal, že přeci – můžeme vědět, co by se stalo, kdyby na Zemi dopadla nějaká větší kometa? Však z historie víme, že i výbuch sopky může způsobit chladnější zimy (a nejenom to, že nelétají pár týdnů letadla nad Evropou)…

Příběh je kupodivu zakončen částečně optimisticky, což mne překvapilo – ale není to nijak rozebráno do detailu. Konec je otevřený. Ale nemám z něj pocit, že by se autor chtěl k románu nějak vrátit jeho pokračováním – a to je, myslím, dobře. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Horror, Próza, Sci-fi a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *