Assa Larsson: Než pomine tvůj hněv (90%)Assa Larsson: Until Thy Wrath be Past (90%)

Knížka Assy Larssonové je pro mě už čtvrtou z této série, kdy hlavní hrdinkou je Rebecka Martinssonová. Nejprve jsem přečetl třetí díl, ten se mi líbil moc. Pak jsem postupně dočetl první a druhý díl, přičemž první je vcelku fajn, ale druhý nic moc… Tak jsem si říkal, že tento čtvrtý díl rozhodne, jestli vůbec mám zůstat u téhle série nebo to tak říkajíc zabalit. A můžu říct, že se mi tato knížka docela dost líbila!

Možná můžu říct, že se mi to líbilo skoro stejně, jako třetí díl celé série. Samozřejmě, kniha nemá jenom samé kladné stránky. Upřímně řečeno se mi až tak moc nelíbilo to prokládání vzpomínek na druhou světovou válku, které objasnilo motivaci postav,… ale na druhou stránku právě bez těchto informací by byla asi knížka poloviční. Sice by se to asi dalo odbýt jenom nějakým krátkým vysvětlením důvodu proč, ale to by asi ničemu nepomohlo.

To, že se to nelíbilo mně, neznamená, že to objektivně do knížky nepatřilo. Patřilo.

Druhý trochu rušivý moment je, že se autorka tak jako ve třetím díle drží trochu nadpřirozena. Všichni víme, že existují spousty věcí, které neumíme vysvětlit jedině logicky, takže beru to, že se prokurátorce mohlo o zavražděné zdát dřív, než ji viděla na vlastní oči. Proč ne. Co mě trochu rušilo bylo to, že „duch“ té zavraždené jakoby poloaktivně zasahuje do děje knížky. Neříkám, kdyby to bylo vyprávěno z pohledu ducha, tak jak to tady taky je – to by bylo asi mnohem jednodušší ke zkousnutí, ale minimálně ve dvou případech tam duch aktivně zasáhl. A nebo to tak autorka podala. A mně osobně se to moc nelíbilo. Opět ale platí – proti gustu….

Suma sumárum je to velmi čtivá knížka, napsaná napínavě, kapitoly na sebe navazují moc pěkně, vysvětlují, objasňují a nakonec ten závěr je vcelku opět napínavý. Takže můžu docela dost doporučit.Assa Larsson book is the fourth book from the series where the main character is Rebecka Martinsson. I have read the third book of the series as the first (by mistake) and I liked it very much. Then I have read the first and second book of this series. I liked the first, but the second is not as good. I told myself that this fourth book will decide, whether I will stay with this author, or be done with the series. And I have to say I liked this book pretty much!

Maybe I could even say I liked it almost as much as the third book of the series (the best so far). Of course this book has also some bad parts in it. I did not like too much the memories of some characters to the Second world war. It explained the motives of the characters, and without these information the book would not be such. Maybe the author could have shortened it by some explanations why, but probably it would not help the book itself. But still, I did not enjoy these parts.

The fact I personally did not like those, does not mean they are supposed to be part of this book. Yes, they were needed.

The second thing I did not like is the similar thing to the third book – a supernatural things happen. We all know there are some things we could not explain only by simple logic. Therefore I accept the fact that the main character could have had a dream about the murdered before she saw her for the first time. It was ok. But I did not like the ghost of the murdered was sort of able to actively change things and the story. I would not mind the story to be told by the ghost, as it is, in some parts – it would not be a problem. But at least in two cases the ghost have done something. Or I understood it in such way. And I did not like it. Yes, again, it is only my subjective opinion….

To summarize, the book is very good, it is exciting, the chapters are bound to each other, they explain a lot, I liked it and I liked the ending of the book, which was more like a thriller than a criminal novel. I can recommend this book.

Příspěvek byl publikován v rubrice Detektivka, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *