Jo Nesbo: Netopýří muž (55%)Jo Nesbo: The bat (55%)

Knížku netopýří muž jsem se rozhodl si přečíst, protože by měla být úvodní knihou celé série, kde ústřední postavou je detektiv Harry Hole. Po úspěchu Larssona se začaly masivně vydávat a propagovat severské detektivky a mezi těmi nejvíce inzerovanými byl určitě Jo Nesbo. Tedy alespoň já si to tak pamatuju, určitě jsem viděl spousty reklam na tuto knihu v Praze v městské dopravě, v metru, v Domu knihy…

Tak jsem si samozřejmě koupil pár knížek ze série a když jsem se teď konečně odhodlal je začít číst, tak jsem zjistil, že to vlastně nejsou první knížky ze série! A že dokonce druhá kniha z celé série, Švábi, nebyla ještě vůbec v ČR vydána.

Tak a teď k samotné knížce. Knížka je to napínavá, dobře se mi četla – a to nejsem apriori fanoušek detektivek, jednu dobu jsem byl docela přesvědčený, že detektivky číst nebudu… Ale člověk by měl občas zkusit i něco jiného, tak zkouším, jestli mě to osloví…

A zatím teda můžu říct, jo, jako čte se to slušně. Ale v prvním díle je hlavní hrdina ožrala a principiálně se mi nelíbil, nesympatizoval jsem s hlavním hrdinou. A to teda asi není úplně dobře. A nebo jsem už holt postiženej tím kvantem hrdinské literatury ze sci-fi a fantasy a holt už nepříliš kladné hrdiny nemusím… Ale vždyť to není pravda!! Miluju přece knížky jako „Sama čepel“… a tam snad není kladný hrdina ani jeden! Ale jsou to postavy, které jsou vám sympatické z toho či onoho důvodu.

Harry Hole je jenom nesympatický ožrala, co má štěstí a zůstalo mu v hlavě živých pár mozkových buněk. Aspoň teda tak to na mě působilo.

Nad padesát procent se to dostalo jenom kvůli tomu, že samotný děj je vcelku napínavý – a zajímalo mě až do konce, jak to dopadne. Ne kvůli Harrymu – ten asi těžko umře, když o něm už bylo napsáno x dalších knížek – ale prostě mě zajímalo, jestli toho vraha chytí dřív,… a nebo ne.

Takže – další (tj. třetí) knížku hodlám přečíst co nejdřív,… rozhodnout se. Ale mám pocit, že se ze mě fanoušek Harry Holea nestane. Spíš to budou knihy – přečtu, odložím, časem prodám do antikvariátu…The book named The bat I read because it should be the starting book of the whole series, where the main character is the criminalist Harry Hole. After the big success of Larsson, lots of criminal fiction were printed in the Czech republic and probably the one with the most advertisements was Jo Nesbo. At least I remember I saw many advertisements for his booke in Prague public transportation, in metro,…

Because I was vulnerable to the advertisement, I have bought some books from this series and now when I have decided it is time to read them, I found out, these are not the first books of the series! And even the second book from the series, the cockroaches, was not even translated to Czech yet.

Now the review of the book. I liked the book as such – it was thrilling – and I am not the criminal fiction books fan, I was even for some time convinced I will never read this literature… But you should always try something new, so I am trying whether I will like it or not…

Yes, I can say I liked it. But in this first book the main character is an alcoholic, and I did not like him at all. And that is not good for me. Maybe I have a sort of stigma, maybe I have been changed by the amount of heroic fantasy and sci-fi and I do not like the not positive heroes… But it is not the truth!! I love books like „The blade itself“… and there was a single positive character! But there are characters which you can „like“ because of one reason or another.

Harry Hole is just not unattractive alcoholic, who is lucky and still with some brain cells left. I could not help myself, but it was my impression.

I gave over fifty percent because of the story itself – I liked the story, it was thrilling to the end and I was interested, what will be the ending. Not because of Harry – he could probably hardly die, when there exist five or more books with him, but I was just interested, whether he will catch the murderer before he… does something, or not.

So – I will read the next (third) book as soon as I can,… and make decision. But I have the feeling, I will not be a Harry Hole fan. I suppose these books will be something like – read, leave, and then sell…

Příspěvek byl publikován v rubrice Detektivka, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *