Jo Nesbo: Červenka nese smrt (75%)Jo Nesbo: The readbreast (75%)

Další knížka ze série Jo Nesba, vlastně teda druhá ze série, kterou jsem přečetl, fakticky a chronologicky by měla být třetí. Druhá (měla by se jmenovat „Švábi“) asi právě vyšla v papírové podobě v ČR…

Hlavní hrdina Harry Hole, policista, kriminalista a alkoholik tentokrát vyšetřuje vraždy spojené s neonacismem v Norsku. Souběžně je v knížce vyprávěna historie z druhé světové války, příběhy několika frontových vojáků, kteří válčili za nacismus – a jeden z nich je tím vrahem. Inu, jak je vidět, tak se v posledních letech severské státy snaží vehementně vyrovnávat se svou historií, která zjevně v mnoha směrech byla kolaborující s nacistickým Německem.

Nemůžu tyto snahy nějak zásadně kritizovat, nic proti tomu nemám, ale asi jak se na mě sešly v poslední době zrovna dvě knížky s podobným tématem, tak… prostě nevím. Je to jiným stylem napsaná knížka, než od Larssonové, Nesbo píše jinak. Je to trochu hůř čtivé, ale lepší po stránce gramatické i stylistické. Aspoň mně to tak přijde. Anebo je lepší překladatelka.

Knížka je napsaná velmi dobře, dobře se to čte, je to napínavé,… Ale doprčic práce, pořád se nemůžu nějak s hlavní postavou smířit. Pořád mi něčím vadí. Nesedí mi… Takže ačkoliv jsem knížku přečetl vcelku s chutí, nijak mne to zásadně nezasáhlo, ani neobohatilo, ani nějak nemám a nebudu mít chuť si ji někdy v budoucnu přečíst znova. Takže vlastně ani nevím, jaké hodnocení dát. Padesát procent by možná bylo málo – a milovníci detektivek by mne asi ukamenovali, ale sto procent je moc, to zase prostě dát nemůžu. Je to jenom detektivka, s nesympatickou hlavní postavou… Tak je to někde mezi…The next book from the Jo Nesbo, series, the second I read, but chronologically it should be the third from the series. The second (should have a name „Cockroaches“) is probably now printed out in the Czech republic…

The main character Harry Hole, the policeman, detective and alcoholic now investigates the murders connected somehow with neo-nacism in Norway. In the same book there is a story of some soldiers in the Second world war, who did fight for nacis, from Norway – and one of them is the murderer. Well, as I see it, lately the Northern countries try somehow deal with their past, which seems to be based on those two books I read lately, quite collaborating with nazi Germany.

I can not criticize this effort, I have nothing against it, but probably as I have read lately two books with similar idea, well… I just do not know. This book is different from Larsson, Nesbo writes differently. I have had a bit difficulty to read this, but I have had a feeling it is even better from the grammar and stylistic point of view. It was my feeling. Or the translation was better.

The book itself is written very good, I liked to read it, it is thrilling,… But I do not like the main character. I simply put do not like him. So even I have liked it, I was not touched, I was not anyhow feeling richer, and I believe I will not want to open this book again in the future. So I do not know how many percents should I give. Fifty would be probably not enough, and one hundred is definitely too much, I simply cannot give so much. It is just a criminal novel with main character I do not like… So I gave just something in between…

Příspěvek byl publikován v rubrice Detektivka, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *