Nacuo Kirino: Out (90%)Nacuo Kirino: Out (90%)

Zase detektivka… 🙂

Tentokrát ale z jiného soudku. Pro mne neznámá autorka, japonská spisovatelka Nacuo Kirino napsala knížku, která získala vcelku pozitivní recenze, tak jsem se rozhodl zkusit něco jiného – z jiného soudku. Z Japonska, ze země, kterou jsem bohužel nikdy nenavštívil, jejíž knížky a filmy miluju…

Knížka je velice, velice čtivá. A na evropské poměry velice, velice brutální. Nejde ani tak o litry krve, nebo spousty mrtvých – těch tam tolik není. Ale jde o to, jak jsou vraždy a vůbec všechno okolo popsány…

Je to až příliš naturalistické… a realistické. Uvěřitelné a myslím, že občas i pěkně hnusné. Ale dočetl jsem to se zatajeným dechem. Zajímalo mne, jak to celé dopadne. Zajímalo mne, jak to všechno bude… Knížka je napsaná trochu zvláštně v tom, že jsem si jako čtenář nebyl úplně stoprocentně jistý, kdo je vlastně hlavní postava. Ano, do značné míry jsem to věděl, ale protože vedlejší postavy byly také v některých kapitolách psány v ich-formě, tak jsem si tím stoprocentně jistý nebyl – až do konce celé knihy.

A konec je… Jak je japonským zvykem, překvapivý, nejednoznačný a nekončí zatčením, nebo smrtí, nebo jasnou tečkou. Na konci zůstávají tři tečky, taková pachuť, zvláštní pocit, divný pocit. Je to prostě zvláštní kniha.

Hodnocení není objektivní, zcela jistě je ovlivněno tím, jak mám rád japonskou literaturu, ostatní by si asi měli odečíst takových třicet procent. Přes brutalitu knihy ji v podstatě mohu doporučit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Detektivka, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *