Simon Clark: Noc trifidů (70%)Simon Clark: The Night of the Triffids (70%)

Pokračování velmi úspěšného románu, které nenapsal samotný autor původní knihy Den Trifidů, John Wyndham, ale pro mne dosud neznámý autor, Simon Clark. Jak jsem teď koukal na wikipedii, tak tato kniha asi taky patří mezi to nejlepší, co kdy napsal, tak není divu, že jsem na něj nějak nenarazil.

Kniha jako taková vypráví příběh navazující na Den trifidů, nicméně ne z pohledu hlavní postavy předchozí knihy, ale z pohledu jeho syna. Upřímně řečeno – čekal jsem méně, než kolik jsem od knížky dostal. Nedosahuje ani zdaleka kvalit Dne trifidů, ale autor má spousty zajímavých nápadů, kvůli kterým stálo za to knihu dočíst.

Sice neobjasňuje tu záhadnou tmu, ke které dojde v průběhu této knihy (snad neprozrazuju příliš), ale to asi nebylo ani nutné. Knížka pro mne byla velmi příjemným překvapením. Není ani tak dlouhá, dala se přečíst velmi rychle, má spád, má nápad a rozumný děj i zakončení.

Nelíbily se mi některé nelogické věci, které hlavní hrdina udělal, ale na druhou stranu je fakt, že lidi přece můžou občas udělat nelogické věci, nebo zareagovat zkratkovitě, občas věci nerozmýšlejí dopředu a jednají impulsivně. Takže proč ne.

Možná je škoda, že někdo nenapsal knihy, které by popisovaly děj v Dni trifidů tak říkajíc souběžně s tou hlavní knihou, myslím si, že by to bylo taky moc fajn. A možná by to bylo i lepší, než snažit se roubovat „pokračování“. Mám pocit, že tato knížka je fajn, ale první tři knihy z nedokončené série Válka s Chtorr mi přišly podstatně lepší.

Je to taková odpočinková četba, pokud máte rádi post-apokalyptické scifi, patří to mezi průměr až mírný nadprůměr.The continuation of very successful novel, not written by an original author of The Day of the Triffids, John Wyndham, but for me completely unknown writer Simon Clark. I have just checked wikipedia, and it seems that this books belongs to the top books of this author. That is the reason why I have not read anything from him yet.

The book tells the story continuing the Day of the Triffids book, but the main character is not the original one, but his son. I have to admit I did not expect much and I was positively surprised. It is definitely not as good as the original, but this author has many interesting ideas, which were worth enough for finishing this book.

The author does not explain some things, e.g. the strange total darkness, which happens in this book (I hope this is not a big spoiler), but it was not necessary. It still was a positive surprise. The book is not so long, it has nice story, ideas, characters and ending.

I did not like some things made by the main character. On the other side I should say I know that there are people who do not always act logically, who make hasty decisions, who sometimes do not plan ahead or act impulsively. Why not.

Maybe I would prefer if there were books, which would tell the story of different characters at the same time, as in the Day of the Triffids, parallel with the main book – it would be better I think. The first three books of the series War with the Chtorr were substantially better.

You need to consider this book as a relax reading, if you like the post-apokalyptic sci-fi, this is among average or a bit above.

Příspěvek byl publikován v rubrice Próza, Sci-fi a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *