Jo Nesbo: Spasitel (80%)Jo Nesbo: Savior (80%)

Další román Jo Nesba jsem otevíral, přiznám se, s velmi negativním očekáváním. A byl jsem překvapen. Musím říct, že to nakonec nebylo tak špatné.

Možná mi to přišlo dobré, protože knížka samotná není nijak zvlášť dlouhá, tentokrát má zajímavé postavy, vcelku i uvěřitelné. Tedy abych to upřesnil – asi do tří čtvrtin knihy bych řekl, že se všichni chovají uvěřitelně.

Závěr knihy a závěrečné odhalení mi přišlo… Překombinované. Nemohl jsem si pomoci, ale řekl bych, že i málo uvěřitelné. Nemyslím si, že by lidi dokázali tak racionálně uvažovat o tom, že nechají někoho zavraždit, zejména pokud jim byl tak blízký (to se opravdu nemuseli mít rádi, ale…). A jenom proto, aby to tak nějak vypadalo… Mno, závěr mě zklamal.

Ale celkově můžu říct, že jde zatím asi o nejlepší knížku, co jsem od tohoto autora četl. Opravdu mne to dokázalo vtáhnout do děje, hlavní hrdina tentokrát tolik nechlastá a dokonce se i zdá, že je schopen inteligentních úvah.

Vedlejší zápletka, co se zatím táhne v celé sérii, odhalení jakéhosi tajného bratrstva vyvolených, kteří mají tendenci být alternativní, „vyšší“ spravedlností mě v této knížce vcelku zklamala – moc jsme se toho nedozvěděli a motivace těch lidí mi přišla vcelku pochopitelná. Uvidím, kam to autor hodlá celé směřovat.

Harry Hole, co nechlastá, by mohl být sympatický… Uvidíme.The next novel of Jo Nesbo, The Savior, I have opened with reservations and negative expectations. And I was surprised. I have to admit it was not so bad in the end.

Maybe one of the positive things was that the book itself was not so long, have interesting characters, which were believable. To precise – I would say that everyone acts normally in the first three quarters of the book.

The ending and the finale I found… Overcombined. I could not help it, but I would even say not much believable. I do not believe that people are able to think so rationally about murdering someone. Especially when it was their close relative (they really did not have to like each other, but…). And just because they needed it looked like… Well I have been disappointed.

It was one of the best books I read, written by this author. I was drawed into the story, the main character does not drink so much and he even behaves intelligently.

The side story, common for the last three books of this series, about the hidden brotherhood of chosen ones, which wanted to create an alternative, „higher“ justice was disappointing – we did not learn much and the motivation of those people seemed to be understandable. I shall see, what author plans to do with this later on.

Harry Hole, which does not drink, may be sympathetic… We shall see.

Příspěvek byl publikován v rubrice Detektivka, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *