Miroslav Žamboch: Drsný spasitel (85%)Miroslav Žamboch: Rough savior (85%)

Knihu Miroslava Žambocha jsem otevíral s nevelkým očekáváním, přeci jenom jde rozsahově o román. A dosud jsem byl přesvědčený, že autor moc romány psát neumí…

Na jednu stranu jsem se v tom přesvědčení utvrdil, na druhou stranu jsem se zmýlil. Vyřešili to vcelku hezky – předpokládám, že nakladatel, nebo redaktor doporučil a vymyslel řešení – které částečně funguje.

Kniha je rozdělena do několika, myslím čtyř nebo pěti, kapitol. Každá kapitola je jeden příběh. Nejde tudíž o kapitolu v románovém slova smyslu, ale o jeden příběh, jednu delší povídku, v posledním případě bych snad i řekl kratší novelu. Povídky jsou propojené tématem, že hlavní hrdina neví kdo je, nevzpomíná si – a snaží se na to přijít.

Putuje post-apokalyptickým světem, plným drsného násilí, démonů, oživlých nemrtvých (upírů), bohů a bůhvíčeho ještě. Jedna kapitola – jedna zastávka, jeden příběh, jedna story.

Žamboch je mistr povídek, má velkou představivost, takže jsem se vcelku bavil. Někdy se mi zdálo, že to už přehání, hlavní hrdina byl na můj vkus už až moc „drsný“, nesmrtelný, sice zranitelný, ale v podstatě nezničitelný.

Pokud čtenář nečeká filosofickou knihu, která by ho měla něčím zásadním obohatit, ale naopak oddychovku, plnou akce, nápadů… a zábavy, tak se bude velice bavit. Opravdu. A nápad, že Ostrava se mění v zamrzlé peklo… Je fajn. A pan spisovatel Žamboch dokáže přesvědčivě a zábavně takové peklo popsat.I opened this book of Miroslav Žamboch with not so big expectations, because it looks to be quite long novel. And.. I was convinced that this author cannot write novels…

One the one hand I have confirmed myself this expectation, on the other hand I was wrong. They have solved the issue nicely – I mean the author and the editor or the publisher. I believe some recommendation was given to Zamboch which works partially.

The novel is divided into four or five chapters. Each chapter is one story. I can say that each chapter is a story, or very short novel, not a chapter as it is considered as standard in a novel. These stories are connected with one theme – the main character does not remember who he is and he is trying to find it out.

He travels through post-apokalypti world, full of violence, demons, undead (vampires), gods and who-knows-what-else. One chapter – one stop, one story.

Žamboch is a master in short stories, he has great imagination, I enjoy his stories very much. I had a feeling he is pushing it too much in some cases, because the main character was too much „rough“ for me, he did not die, vulnerable, but indestructible.

In case the reader does not expect filosofical book, which should give him something to think about, but on the contrary a book full of fun, action, ideas… and violence, in such case it is great book. Really. And you really will enjoy the idea that Ostrava is changed into frozen hell… You can trust me, Mr. Žamboch can write pretty convincingly and you will enjoy his vision of frozen hell – as I did.

Příspěvek byl publikován v rubrice Horror, Próza, Sci-fi a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *