Jonathan Littel: Laskavé bohyně (85%)Jonathan Littel: The kindly ones (85%)

Kniha amerického či myslím americko-francouzského spisovatele Jonathana Littela, laskavé bohyně byla pro mne zjevením, které jsem vskutku nečekal. Hlavní hrdina je odporný hnusák, který ovšem dokáže čtenáře upoutat popisem Hitlerovského Německa a tím, jak uvažuje střízlivě a logicky o nemyslitelných věcech a – vlastně je dokáže objasnit. Dokáže vysvětlit, jak se takové věci mohly dít. Jsou tam scény, které se zjevně musely stát a jsou popsané z té strany těch vykonavatelů těch zrůdností – a vysvětluje, jak si to před sebou a svým svědomím obhajovali.

Kniha je vynikající zhruba do asi šedesáti procent – tím myslím, že kdyby skončila někde po své polovině, byla by asi mnohem více uvěřitelná a mnohem více zkousnutelná – nebo prostě a jednoduše řečeno, lepší. Část popisující Stalingrad a závěr samotné knihy byl podle mne zbytečný, také několik desítek stran popisující jeho sexuální fantazie a podivně úchylné hrátky byly podle mne také zbytečné. To vše se nachází v druhé polovině knihy. Také díky tomu ztrácí kníha u mne svoje hodnocení, jaké by mohla získat, kdyby ji autor ukončil dříve.

Je to opravdu velice působivá kniha napsaná „z druhé strany“, vyprávěna fiktivní postavou německého důstojníka, který nelituje svých činů – byť napsaná nikoliv německým spisovatelem. Pokud jsem měl možnost posoudit, tak autor šel do extrému při popisu situací – všechno vypadá velice, velice věrohodně. A velice, velice přesvědčivě. Rozhodně doporučuji – jde však o knihu opravdu pro dospělé. 🙂The book of an american writer – or maybe french-american writer Jonathan Littel, called The kindly ones was something really unexpected for me. The main characted is a german lieutenant, really disgusting figure of nazi Germany, who is able to catch and mesmerize the reader by his description and explanation of Nazi Germany and how he is able to logically think and explain unexplainable things – and how he sets light on that. He is able to explain, how it was possible, that such things happened. There are scenes, which definitely must have happened, they are explained from the point of view of the executioners and how they were thinking about it, how they explained to themselves why it must have been done, how they defended their behaviour against their conscience.

The book is excellent till its around sixty percent – I mean if it ended just around its half, it would be much more believable, understandable and simply put – better. The part describing the Stalingrad fights and the ending of the book was not good, not usefurl and did not help to the story so much, also the sexual fantasies of the main characted in the second half of this book were… not adding any value. This all is in the second half of the book. And because of all that the book lost some points it could have received.

It is book written really very impressive,… written from „the other side/perspective“, told by a fictive characted of a german officer who does not regret his deeds – though not written by a german author. I believe that the author really explained and described the situations in the second world war in such way – I believe they happened exactly like that. They are very, very believable. I highly recommend this book – but it should be read by adults only. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *