Kirino Nacuo: Zrůda (70%)Kirino Nacuo: Grotesque (70%)

Kniha je zvláštní. Japonská literatura je zvláštní. 🙂 Asi tak by se to dalo shrnout do jedné věty… Pokud bych to měl rozepsat – tak nejde o detektivní román v pravém slova smyslu. Jde o příběh tří hlavních postav, které se motaly nebo byly v souvislosti s vraždou a buď oběť znaly, nebo s ní byly nějak spjaté.

Román je napsán čtivě, přesto zvláštně – já moc nemám rád knížky, které jsou napsané stylem, jako kdyby je někdo vyprávěl a vypravěč se občas obrací na čtenáře a reaguje na jeho neexistující komentáře nebo otázky. Tady jsem to nějak akceptoval – je to jenom literární forma, až tak zásadně neovlivňuje obsah.

Obsah knihy byl vcelku fajn, líbilo se mi, že vlastně ani jedna z těch hlavních postav není a nebyla nijak zásadně kladná – ale v průběhu knihy pochopíme důvody, proč se postavy chovaly tak jak se chovaly, případně proč vyrostly v takovou osobu – co bylo tím důvodem. A že těch pokřivených a divných osob v Japonsku je…

Možná trochu procenta dolů za vypravěčský styl, možná za rozvláčnost příběhu a méně akce. Plus za vykreslení postav a jejich vícerozměrnost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Detektivka, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *