Haruki Murakami: 1Q84 Kniha 3 (85%)Haruki Murakami: 1Q84 Kniha 3 (85%)

Konečně jsem se dostal k tomu, abych přečetl zakončení zatím největšího, nebo možná lépe řečeno – nejdelšího románu Haruki Murakamiho, 1Q84. Třetí kniha je návazným dílem, které pravděpodobně vůbec nemuselo být napsáno. Určitě bylo napsáno dodatečně, s nějakým odstupem. Znovu jsem si přečetl první dva díly a dospěl k názoru, že ty dva díly tvoří ukončený celek, kde sice není jasné, jak to s hlavními postavami dopadne, ale vlastně není nutné to vědět – a tato třetí kniha je trochu „naroubovaná“ na původní ukončený/neukončený, nevysvětlený příběh.

Původně jsem měl odlišný názor, protože jsem věděl, že existuje třetí díl, který zatím v češtině nevyšel, a proto jsem byl přesvědčený, že mi chybí závěr. Zmýlil jsem se, fakt myslím, že jo. Ta kniha měla skončit tím, že si čtenář má domyslet závěr sám.

Samotná kniha vůbec není špatná, je zvláštní, atmosféru dokáže budovat skvěle, příběh má gradaci, ale mám pocit že mu něco chybí. Nebo mu něco přibývá. Aomame a Tengo a jejich příběh dává smysl, spousta záhad, které se v této knize se objasní-neobjasní,…

Hodně se mi líbí, jak autor používá záhadné nebo divné příhody. Neřekne, že jde o kouzlo, nebo nadpřirozeno, nevysvětlí čtenáři jak to doopravdy bylo. Použije náznaky, spojí dvě tři věci dohromady a nechá čtenáře, ať si myslí, co chce. Příklad je – záhadná osoba, která buší na dveře bytů některých hlavních postav a chce vybírat poplatky „NHK“. Osoba, která se přede dveřmi objeví a záhadně zmizí, ale objevuje se. Ve stejnou dobu je otec Tenga, který byl dříve výběrčím NHK, v komatu. Autor neřekne jednoznačně, že je to nějaký druh mentální projekce, jenom to naznačí, jedna z postav to vysloví jako svou domněnku, ale autor to nevysvětlí. Nechá na čtenáři, jak se k tomu postaví. Buď tomu uvěříte, nebo neuvěříte. Autor neřekne, jak to bylo doopravdy, on přece vypráví příběh, pro jehož zápletku odhalení pravdy není důležité…

Takže ano, je tam hodně zajímavých nápadů, autor hýří nápady, které mne baví, ale něco tomu chybělo. Neumím to asi dobře vysvětlit, nejsem schopen to popsat zcela přesně, ale pocitově to není 100 procent.

Příspěvek byl publikován v rubrice Příběhová, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Haruki Murakami: 1Q84 Kniha 3 (85%)Haruki Murakami: 1Q84 Kniha 3 (85%)

  1. Harukimu nemám co vytknout, jeho trilogie mne bavila, jediné co mi vadilo byla dlouhá doba než jsem se dočkala 2. dílu.
    Ráda bych Vám doporučila jiného autora. Jussi Adler Olsen je dánský spisovatel thrillerů a detektivek, za pokus stojí Washingtonský dekret, nějaké info najdete tady (www.jussiadlerolsen.cz/washingtonsky-dekret/)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *