Peter V. Brett – Tetovaný, pouštní kopí, válka za bílého dne (85%)

Rozhodl jsem se napsat recenzi kompletně za všechny tři knihy, které zatím od tohoto autora vyšly – nepsat recenze jednu po druhé.
Knihy jsou čtivé, mají nápad, tah na bránu a překvapivé zvraty. Hlavní postava první knihy, tetovaný, je jednou z ústředních postav všech zatím vydaných dílů a jsem docela zvědavý, jak to celé skončí. Musím říct, že druhý a třetí díl mi až tak moc neseděly, hlavně dlouhými popisy/žiovotním příběhem dalších hlavních postav – hlavně když je to retrospektivní,… a tak se skáče tam a zpátky v čase,… Hodně věcí je zajímavých, ale mě to spíš to rušilo.
Hlavním motivem knihy je boj nebo přežívání lidstva poté, co jej napadli „démoni“ (v knize se používá termín „jadrnci“ – že se usídlili v jádru planety). Lidstvo si pamatuje jenom ochranné znaky (chrany), které používá k ochraně před těmito démony. Staré chrany, které uměly zabíjet démony jsou ztraceny. No a hlavním motivem je, že takové chrany jedna z ústředních postav nalezne – a co to spustí za reakce v celém světě.

V knihách jsou určité logické nekonzistence – například cestovní kruh, který má zabránit vniknutí „démonů“ – potud ok, dokud se nezamyslíte nad tím, proč by démon nemohl vniknout/zhmotnit se rovnou uvnitř kruhu. Někdy se to v knize zdůrazňuje, jak musí být chraněné nejen město samo, jeho obvodové zdi, případně uvnitř v domech musí být na podlaze prkna, na ulicích jsou chraněné dlažební kostky, ale u cestovním kruhu se to neřeší. To mi moc nesedělo.
Jinak vcelku ok, autor zatím těží z výborného nápadu maximum, řekl bych. Uvidím, až vyjdou další díly, jestli udrží relativní kvalitu, nebo se to „rozbředne“. Zatím existuje spousta možností, jak příběh zamotat tak, aby byl zajímavý,… Dovedu si představit i to, že by jedna z postav „jadrnce“ ovládla. Inu, fakt jsem zvědav.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fantasy, Příběhová, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *