Přestupek a přestupkové řízení

Takže dneska mi přišel rovnou dopis z Městského úřadu Praha 7 v takovém znění, že mi nařizují, abych zaplatil tisíc korun za spáchání přestupku. Přestupek jsem spáchal tím, že jsem vrátil pozdě zbrojní průkaz… Dopis mi dorazil dnes. Protože mne to nadzvedlo ze židle, ta drzost úřadů, jak z lidí tahat prachy, tak jsem sesmolil toto:

Odpor proti příkazu o uložení pokuty za přestupek

Dne 6.11.2014 mi byl doručen příkaz č. j: XYZ, kterým mi byla uložena pokuta ve výši 1.000Kč za to, že jsem údajně svým jednáním naplnil skutkovou podstatu přestupku podle § 76a odst. 8 písm. c) zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, ve znění pozdějších předpisů a to tím, že jsem měl porušit ustanovení § 29 odst. 1, písm. j) zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, ve znění pozdějších předpisů.

V odůvodnění o rozhodnutí chybí posouzení materiálního znaku přestupku, zejména odůvodnění, respektive posouzení, zda byl posuzovaným jednáním porušen nebo alespoň ohrožen zájem společnosti ve smyslu § 2 odst. 1 zákona o přestupcích. Pokud toto posouzeno bylo, v odůvodnění chybí zdůvodnění tohoto aspektu. Dovoluji si zdůraznit tuto věc mimo jiné i proto, jelikož jsem nikdy nevlastnil zbraň.

Dále právní orgán nepostupoval tak, aby byl zjištěn stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, což mu ukládá § 3 správního řádu.

Domnívám se totiž, že jsem zbrojní průkaz vrátil dříve, než se píše v Odůvodnění. Nepamatuji si přesné datum. Pravděpodobně to však nebylo 12. května 2014, jak se píše v Odůvodnění příkazu o uložení pokuty za přestupek. Potvrzení, vydané správním orgánem, policií ČR, které mi bylo vydáno 12. června 2014, (předpokládám, že jsem si byl pro potvrzení znovu) udává datum převzetí potvrzení o vrácení zbrojního průkazu před termínem 12.6.2014, dokonce před termínem 12.5.2014. Potvrzení vydané policií ČR v této věci mám k disposici.

Využívám proto svého práva a podávám proti tomuto příkazu odpor.
Navrhuji, aby byl příkaz zrušen a aby bylo řízení o přestupku zastaveno.
Odpor hodlám podat za cca 14 dní, tj. jeden den před uplynutím termínu, daného mi správním úřadem.

Jsem velice zvědav, jak se bude celá záležitost vyvíjet a docela mi to přijde zajímavé. Koneckonců jsem i přesvědčený o tom, že je to fifty-fifty – buď prohraju a zaplatím (asi trochu víc) a nebo to správní orgán vzdá. Jsem zvědav na orgány…

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *