Robert L. Forward: Dračí vejce a Hvězdotřesení (90%)

Vracím se po dlouhé době k recenzi. Ne že bych nečetl, čtu, ale nečtu tak rychle a navíc jsem si evidentně ukousl obrovské sousto – čtu kompletního T.Clancyho – sérii o J.Ryanovi a jeho synovi + vedlejší zápletky. A ještě mi chybí dvě knihy! Tipuju, že celkem to musely být tisíce a tisíce stran. Vždyť jenom samotné Z rozkazu prezidenta má 724 stran – a to je jen jedna kniha snad ze čtrnácti… 🙂

Ale zpět k Dračímu vejci a Hvězdotřesení – tuto dvojici sci-fi knih jsem přečetl na doporučení a musím říct, že mne docela dost zaujaly. V první knize mi přišlo vcelku zdlouhavé, jak byly některé příběhy čílů vcelku natahované a mně přišlo, že nejsou zajímavé – a ne vždycky mi připadaly čtivé. Nicméně i tak to byla fajn kniha.

Teprve u Hvězdotřesení všechno do sebe zapadlo a autor dal knize velkou, obrovskou dynamiku. Rozhýbal hlavní postavy, dvojí zápletka jak lidí, tak čílů, všechno napínavé, nedalo se odhadnout jak to přesně dopadne – možná že až konec byl zbytečně sluníčkový, ale jinak to bylo opravdu fajn. Jediná drobná výtka snad jenom k jejich omlazovací kůře, přijde mi, že by pak ti, co omlazením projdou více než jednou dvakrát – museli mít psychické problémy, jak by jim umírali příbuzní (známí, kamarádi) – na druhou stranu bylo vyřešeno klanem, kdy čílové neměli něco jako rodinu,… takže nakonec mi to až tak nevadilo, nebylo to něco, co by mi přišlo nelogické nebo naprosto rozbíjející knihy (na rozdíl od poslední knihy od Fabiana, Dies Irae).

Technická stránka knihy – pseudovědecké popisy mi taky nevadily, asi protože mám rád StarTrek a tam se občas také používají termíny, které nejsou úplně vědecké, jsou prostě sci-fi. Takže palec nahoru, dávám 9/10.

Příspěvek byl publikován v rubrice Próza, Sci-fi a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *