Kde je hranice toho, co se smí říkat?

Jasně, existuje jasně daná věc zákonem – nemůžu propagovat nacismus, nesmím zpochybňovat holokaust, to jsou jasně dané věci. Nechci propagovat, ani zpochybňovat ani jednu z těch věcí. Ale zaujal mě soudní spor, respektive rozhodnutí soudu v případu Kesudis.

Forma, jakou mluvil o těch našich vojácích, byla opravdu hnusná. Ale v rozhovoru, který jsem s ním sledoval – respektive v debatě vedené s paní Paškovou a Černochovou – doporučuji ke shlédnutí alespoň část – byť je to strašně dlouhé a celé se to sledovat nedá…. mě zaujal tím, že použil moje příměry.

Zde video: http://www.nekorektni-tv.cz/?p=18634

Nebudu ho citovat, budu to v podstatě parafrázovat po svém…

Je bojovník odboje, občan, nevoják, který spáchá atentát, při kterém zahynou i nevojáci, ale například zásadně poškodí infrastrukturu nepřítele (např. vyhodí tunel do něhož vjíždí osobní vlak) hrdina… nebo je terorista?

Jsou bojovníci v Afghánistánu, Iráku a na jiných místech, používající stejné prostředky – sebevražedné výbuchy – jsou to teroristé? Zemřeli naši vojáci jako hrdinové – tak jak rozhodl náš soud… Nebo jako okupační vojáci, jako řekl pan Kesudis?

To co tam říkala paní Černochová je následující – v České demokracii byl zvolen demokraticky parlament, ten demokraticky rozhodl o vyslání vojsk v ČR. A vy v podstatě nemáte právo s tímto rozhodnutím nesouhlasit. Můžete svou nevoli vyjádřit jen ve volbách. A pokud použijete velmi expresivní a hrubé způsoby nesouhlasu, tak můžete být odsouzeni.

To je to, co jsem si odnesl z rozhodnutí soudu. A musím říct, že je to pěkný humus. Nesouhlasím s tím, aby se urážlivě schvalovala smrt těch vojáků. Ale nechápu, proč by někdo neměl mít možnost říct, že dle jeho názoru šlo o akt hrdiny vůči okupantům a nikoliv o teroristický čin. To považuju za omezení svobody slova. A docela dost brutální.

Názor na to jednoznačný nemám. I když vlastně musím mít, jinak bych dle rozhodnutí soudu cosi porušoval.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *