Jako muslimka žijící v Británii jsem se nikdy nebála. Teď ale mám strach.

Velmi zajímavý článek zde: http://blisty.cz/art/80103.html

Přemýšlím, co s tím dělat, jaký na to mít názor. Je možné na to mít vůbec názor a nebýt následně souzen/odsuzován?

Zajímalo by mě, zda tuto paní napadlo, jak se asi tak cítí koptští křesťané v Egyptě. Jestli ji to vůbec zajímá. Jak se asi tak cítili Jezídové, předtím, než na jejich území vtrhl ISIS. Jestlipak to tuto paní zajímá? To by zase zajímalo mě.

A pak jsem se ptal sám sebe, co s tím dělat, jestli se s tím vůbec něco dělat dá. Zjevně je tu nějaký problém (zatím) majoritní společnosti s muslimským náboženstvím. Je to asi ten hlavní důvod, proč se paní bojí. Možná je to tím, že chodí zahalená od hlavy až k patě a lidé se na ni začínají dívat nedůvěřivě, prohlížejí si ji, jestli jí někde z šátku/zpod oblečení netrčí někde nějaký ten drátek? Nebo pročpak se bojí? Že ji napadnou v metru? Asi ne.

Já se také necítím fajn, když vedle mne ve vagonu stojí chlapík v černém oblečení, kožené bundě, se slunečními brýlemi (v listopadu, ve tmě) a začne si s kamarádem arabem šuškat cosi v arabštině. A pokud k tomu přidáte kufry v přesně té velikosti, aby se do nich vešel kalašnikov… tak to ve mě také nevyvolávalo pocit radosti z toho, že jsem zrovna ve stejném vagonu metra (stalo se mi to minulý týden). Jestlipak to tu paní zajímá, že mě se nic podobného také dříve nestávalo, že bych se bál v České republice nějakého cizince? Předpokládám, že jí je to jedno. Možná není. Nevím.

Jistě, islám je přece mírumilovné náboženství. Možná že je. Stejně jako katolické náboženství. Sebevražedné atentáty ale katolická církev odsuzuje – říká, že sebevrah se do nebe nedostane. Ale muslim, ten jde rovnou do nebe, říkají jim někteří imámové. To, že vykládají korán zřejmě špatně, je vcelku nepodstatné v zemi, kde neumí číst většina obyvatelstva.

Napadá mě – jakpak se asi cítili židé v hitlerovském Německu? Byli nejenom považováni většinovou společností za méněcenné, ale postupně byli utlačování se státním souhlasem. To se nyní rozhodně nestane.

Ale jak zabránit tomu, aby se paní nebála teď, v Británii? Přece Spojené království je vzorem našeho chování. Má mnohaleté zkušenosti s pozitivním multikulturalismem, s přílivem muslimů a jejich pozitivním dopadem na společnost. Říká pan Čulík. Nebo ne?

Možná, kdyby se paní vzdala islámu, přestala nosit hidžáb, tak by byla v pohodě. Je to ale proti její víře. Má se jí zřeknout? Netuším, byť je možné, že by to řešení bylo. Židé před druhou světovou válkou byli také specifičtí. Ony pejzy, jarmulka a plnovous také asi byly jasným znakem, kdo vyznává jaké náboženství. A to židé nepáchali sebevražedné atentáty na většinové obyvatelstvo. Kdyby je páchali… nevím, jaká násobná zvěrstva by na nich byla spáchána nejen v hitlerovském Německu.

Ve Švýcarsku zakázali burky. Možná, že by mohli zakázat výhledově hidžáb, respektive zakázat projevy náboženství na veřejnosti. Ony muslimy přece urážejí Vánoce, že? Někdy kolem roku 2012 se přece řešil stromeček v Bruselu – a že by možná být nemusel, neb uráží muslimy. Tak by mohli muslimové také ustoupit a přestat nosit hidžáby a burky. Možná, že by to paní pomohlo. Ne? Bylo by to řešení?

Bylo by řešení, kdyby se ve většinové společnosti zřekla své víry a přijala tu většinovou? Bylo by to řešení i pro kopty? Pro jezídy? Něco mi říká, že možná ano. A něco mi říká, že jsem velice rád, že většina obyvatel v ČR je ateistická a zatím tu nemáme většinu muslimskou, nebo katolickou, nebo jinou, která by nám vysvětlila, co je to správné, co máme dělat, nosit – nebo si myslet.

Radu pro paní nemám. Možná, ať se odstěhuje do většinové společnosti šiítů. Tam by mohla být šťastná. A bát se jenom toho, kdyby nějaký sunnita přišel vedle ní a rozhodl se vybouchnout jako rachejtle. Ale to je přece součást tamního folkloru. Který paní přinesla (byť asi nechtěně) s sebou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *