EUxit

Tak je po svobodném a demokratickém referendu v Británii. Už se o něm pochybuje, Skotové a Londýňané přemýšlí, jak z toho vyklouznout, protože oni to přece nechtěli. Španělé cítí příležitost jak se dostat na Gibraltar,… inu máme tu takový menší problém.

V tomhle okamžiku mám pocit, že ten největší problém je,… vůbec západní civilizace jako taková. Jsme vedeni k tomu, že jsme především individuality. (mimochodem, už se v tomhle beru za „zápaďana“)…

Vše se relativizuje. Zpochybňují se autority…. protože už ani moc autoritami nejsou.

Většinou proto, že jsou to ochlastové, nebo zloději – Juncker a jeho ožralý výstup:

Nemluvě o tom, že blekotá cosi o tom, že premiéři až příliš dají na vůli svých voličů (!) a díky tomu se dostatečně u nich neprojevuje „Evropanství“.

Jeho možná, respektive pravděpodobná účast na aféře luxleaks je vcelku také známá.
https://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_Leaks

To je jen hlava celé té komedie EU, ze které chtěli Britové vystoupit. My máme samozřejmě také své kašpárky, alkoholiky a zloděje.

Zpět k Brexitu. Nadpoloviční většina hlasujících v UK chtěla vystoupit. Zbytek… ten nerespektuje, co si přeje nadpoloviční většina. Pryč jsou doby, kdy jsme si vážili jeden druhého. Vážili jsme si názoru toho druhého. Třeba jsme s ním i nesouhlasili, ale respektovali jsme ho.

Pohádali jsme se, ale neuráželi se. Kultura současnosti je ale právě o tom, že se hledá všude problém. Hledají se napínavé a hlavně čtené příběhy. Čím víc jsou názory kontroverznější, tím je větší sledovanost, čtenost. Jsme v době jůtůberů,… Pryč jsou doby, kdy něco znamenalo být premiérem, být ministrem, být učitelem, doktorem, policistou. Protože už jim nevěříme. Víme, že jsou to ožralové, zloději…

Jsou zde naopak bráni jako „celebrity“ takovéhle… osoby:

Abych se dostal k nějakému závěru… Mám pocit, že tahle individualizovaná společnost, kdy každý může dělat téměř vše, pokud teda neporušuje úplně jasně zákony – respektive i pak se může chovat jako hovado (viz video), tak směřuje k velkému průšvihu.

Bohužel, jsem stále víc přesvědčený, že to povede k postupnému rozštěpení jednotlivých zemí – což je sice na jednu stranu fajn (už chudákům Slovákům nediktujeme, co mají dělat), ale na druhou stranu – lidi teprve potom zjistí, že vlastně ale potřebují finanční instituce, školy, zdravotnictví,… na stejné úrovni jako „předtím“. Ale možná, možná, že se to v jedné z těch dvou částí podstatně zhorší.

Vůbec se neodvažuju tipovat, čím to skončí. Přijde mi, že stabilnější společností je autoritářský režim Putinovského Ruska – ačkoliv bych v něm žít nechtěl;   tak je nakonec možné, že se v něm lidi budou mít líp, než v rozpadající se Západní Evropě.

Jejíž jednotlivé země se asi budou členit na kantony, kraje, města – Londýňané proti UK, Skotové proti UK, Katalánsko proti zbytku Španělska, sever Itálie proti jihu – oni sice nechtějí válku,… ale nechtějí „doplácet“ na „ty druhé“. Tak budou chtít „vystoupit“, „osamostatnit se“. Aby dali najevo, že „ti druzí“ jsou někdo jiný. Přece je jedno, že kdysi byli v jednom státě. V dnešní době multikulturalismu už nikdo neví nic. Je jeden velký guláš. Lidi doufají v to, že alespoň v menších uskupeních dokážou udržet jednotný názor, jednolitost, pospolitost, méně „doplácet“ na ty „druhé“.

Jak tohle dopadne, to nevím – občanskými válkami? Fragmentace větších zemí na menší aniž by se válčilo (jako Československo)?

Chybí někdo, kdo by jim řekl – ten společný stát, ta země, to je něco, za co stojí bojovat, za co ty daně platit musíme – musíme zůstat spolu, protože jinak,… zahyneme.

Copak se v bohaté a silné EU může stát něco špatného? Copak ji může někdo napadnout,…? Nevím, otázku nechávám bez odpovědi. Já totiž odpověď neznám – spíš si myslím, že právě pak bude stačit… větší sucho, hlad, nezaměstnanost. A hlad a nezaměstnanost, to je materiál pro autoritářský režim – protože někdo zase dá lidem naději. A tak se koloběh uzavře. Někdy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *