Noah Gordon – Poslední žid (70%)

Knihy od Noaha Gordona jsou snad všechny o židech, židovství a jejich hlavní hrdinové jsou židé. Takže asi se dalo (už i podle názvu) těžko pochybovat o tom, kdo asi bude hlavním hrdinou knihy. Je pravda, že jsem zrovna nečekal, že by se hlavní hrdina měl stát lékařem. Přece tento motiv použil už ve své mnohem slavnější trilogii, Ranhojič, Šaman, Lékařka. Tak se rovnou přiznám, že to bylo pro mne docela překvapení.

Příběh je dobře vystavěný hned od začátku, není mezi postavami zmatek, vcelku všechno jasně běží od začátku až do konce knihy. Autor píše velmi přesvědčivě, takže bych mu i věřil, že lidé takto ve středověku žili. Všudypřítomné náboženství, strach. Také láska, nenávist, závist, zbabělství, sebeobětování, chamtivost, zloba. Vlastně všechny ty vlastnosti nebo city smíchal dohromady a uvařil fajn příběh.

Asi bych knihu doporučil někam na dovolenou, jako oddychovka je to vcelku fajn. Nedá se v tom hledat nic hlubšího, protože v tom hlubšího nic není. A protože to napsal Noah Gordon, tak vlastně ještě jedno shrnutí… Kdykoliv je v knize žid, je to víceméně kladná postava. Pokud je to arab, věřící v islám, tak je někdy pozitivní, někdy negativní. Většina křesťanů jsou odporní padouši nebo šedé postavy na pozadí. 🙂

Shrnutí: fajn příběh, nenáročná a pozitivní četba…

Příspěvek byl publikován v rubrice Dobrodružné, Próza a jeho autorem je Fornik. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *